У Вінниці пологовий будинок №2 приєднають до Центру матері та дитини

У Вінниці пологовий будинок №2 приєднають до Центру матері та дитини

13:59 30.09.2022

30 вересня на черговому засіданні сесії міської ради депутати схвалили рішення щодо оптимізації мережі закладів охорони здоров’я та приєднання Вінницької багатопрофільної лікарні до міської клінічної лікарні №1, а пологового будинку №2 – до Центру матері і дитини. 

Цей крок здійснюється в рамках медичної реформи та відповідно до рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України.

Передумовою для внесення змін до роботи закладів охорони здоров’я Вінницької міської територіальної громади є Постанова Кабінету Міністрів України №741 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо забезпечення реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення» від 1.07 2022 року та Закон України від 01.07.2022 №2347-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення надання медичної допомоги», який суттєво змінює наступні Закони України: «Основи законодавства України про охорону здоров'я» та "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення"

В рамках медичної реформи, починаючи з липня, НСЗУ відновлює оплату закладам за фактично надані послуги та пролікованих пацієнтів. Тобто, гроші мають іти за пацієнтами. Такий підхід є маркером якості послуг, адже люди йдуть туди, де їх більше влаштовує рівень обслуговування і кваліфікація лікарів. Таким чином держава через механізм виділення коштів за таким принципом сприяє реорганізації незавантажених закладів та посилює конкуренцію на ринку медичних послуг.

Якщо раніше, до реформи, два умовні заклади однакового профілю та з приблизно однаковими показниками за кількістю охоплення населення та чисельності персоналу, фінансувались однаково, то з початком реформування "зрівнялівка" залишились в минулому. В результаті – чим більше послуг надає заклад, тим більше коштів він отримує. І навпаки – їх зменшення призводить до зменшення фінансування. До кінця року на основі фінансового аналізу діяльності лікарень органи місцевого самоврядування мають прийняти рішення з оптимізації медичних закладів, якщо є така необхідність.

Щоб проаналізувати економічний стан справ у лікарнях Вінниці і як демографічні показники та якість надання послуг впливають на них, група експертів протягом двох місяців вивчала питання фінансової стабільності медичних закладів міста. Результати разом із рекомендаціями було надано на розгляд медичній раді, засідання якої відбулось 14 вересня. Підсумком обговорення стало рішення: рекомендувати проведення реорганізації шляхом приєднання нестабільних підприємств, як пологовий будинок №2 і Вінницька клінічна багатопрофільна лікарня, до більш фінансово стійких та рентабельних закладів.

Якщо нічого не зробити сьогодні – завтра не буде чим платити заробітну плату колективу. Фактично питання з зарплатою уже виникло. Причини – дублювання послуг закладу та низька економічна ефективність, які виникли через зменшення реальної кількості послуг, – пояснює директор департаменту охорони здоров’я міської ради Олександр Шиш.

Серед сильних сторін Пологового будинку №2 – ефективна діяльність стаціонарної допомоги пацієнтам з гінекологічною патологією в частині оперативних втручань та амбулаторно-патронажної служби закладу. Тому робота цих підрозділів залишається без змін.

Питання реформування акушерсько-гінекологічної служби громади підіймалось неодноразово, оскільки в державі спостерігається певний демографічний спад. За останні 5 років кількість пологів у міських комунальних закладах зменшилась на 20%: 

  • у 2016 році відбулося 5332 пологів, 
  • у 2021 році – 4260
  • очікувана кількість пологів у 2022 році – 3990 (розрахунок по факту за вісім місяців).

Через зменшення кількості пологів два міські пологові будинки поставали перед труднощами. У Центрі матері та дитини витрати на зарплату колективу у липні цього року склали 6,8 млн грн, при отриманих від НСЗУ - 6,6 млн. Другий пологовий витратив на зарплати 4,6 млн, тоді як отримав від НСЗУ - 3,8 млн грн.

Загалом, питома вага зарплат від усієї нарахованої НСЗУ суми за липень 2022 року у Пологовому будинку №1 складає 80%. Тоді як в КНП «Вінницький клінічний пологовий будинок №2» та Центрі матері та дитини - 122 та 98% відповідно.

За словами директора департаменту охорони здоров'я Вінницької міської ради Олександра Шиша, міська рада намагається робити все, аби майбутні зміни не викликали незручностей для вінничанок. Жінки лівого берега і надалі можуть звертатися в жіночу консультацію на Замостянській, як і отримувати відповідні послуги в гінекологічному відділенні. Щодо пологів, то вагітні можуть вибирати, в якому саме пологовому міста народжувати.

Своєю чергою, місто намагатиметься максимально, в міру можливості, зберегти колектив закладу. Працівникам буде запропоновано працевлаштування в інших пологових закладах, - зазначає очільник департаменту.

Без роботи не залишаться

Я впевнена, що міська рада зуміє знайти способи, щоб колектив був максимально працевлаштований і люди не залишилися без роботи. Крім того, це об’єднання дасть змогу підвищити рівень заробітних плат та навичок персоналу. Також, важливо, що на старому місці залишаються працювати жіноча консультація та гінекологічне відділення. Тобто вагітним буде зручно, адже не потрібно далеко їхати. А у нас на облік щомісяця стає 100-120 вагітних, - додає медичний директор пологового будинку №2 Вікторія Яровенко.

Нагадаємо, 23 серпня, до Дня Державного Прапора України, у пологовому відділені Калинівської центральної районної лікарні народилося четверо немовлят – три дівчинки та один хлопчик.

Читайте також

Вінниця та Києво-Могилянська академія уклали Меморандум про співпрацю
Детальніше
Ще 1500 літрів пального виділила Вінницька міська рада на потреби Центру з питань полонених та зниклих безвісти
Детальніше
Чергову партію дронів та тепловізори відправили з Вінниці на східний напрямок
Детальніше
"Це історична подія для трьох європейських громад": у Вінниці ратифікували дві угоди з Карлсруе та Нансі
Детальніше
У Вінниці прозвітували про виконання Програми охорони навколишнього середовища
Детальніше
У Вінниці триває розробка проєкту Програми розвитку безбар'єрного простору
Детальніше