У Вінниці обговорили створення агротуристичного кластеру "Шляхами Трипільської Праматері"

У Вінниці обговорили створення агротуристичного кластеру "Шляхами Трипільської Праматері"

17:25 20.04.2023

У Туристичному хабі Visit Vinnytsia відбулася зустріч з обговорення нового проєкту, котрий планують започаткувати на території Вінницької, Черкаської та Кіровоградської областей. Йдеться про створення агротуристичного кластеру "Шляхами Трипільської Праматері", покликаного допомогти громадам підготувати туристичні локації і розробити туристичні маршрути місцями, де сконцентровані основні протоміста трипільців, їхні храми та кращі музейні зібрання.

Зустріч пройшла 20 квітня за ініціативи профільних виконавчих органів Вінницької міської та обласної рад за участю кількох десятків представників громад Гайсинського, Тульчинського і Могилів-Подільського районів, які у перспективі можуть долучитися до цього проєкту і створювати спільний туристичний продукт.

Ідею майбутнього тематичного маршруту презентував Павло Ярмій, голова правління ГО "Агенція регіонального розвитку Таврійського об'єднання територіальних громад", ініціатор успішного агротуристичного кластеру "Соляна дорога" на Херсонщині, а також майбутнього кластеру "Шляхами Трипільської Праматері", - інформує Вінницька міська рада.

У Вінниці обговорили створення агротуристичного кластеру "Шляхами Трипільської Праматері"

Павло Ярмій розповів, що ідея проєкту з’явилася після переїзду команди до Умані з окупованої нині Нової Каховки. Але створення агротуристичного кластеру "Шляхами Трипільської Праматері" - масштабніший процес, який потребує залучення громад з кількох областей (з долученням поступово Київської та Хмельницької) і навіть країн (Румунії та Молдови).

Цей проєкт має об’єднати кілька областей, тому що прадавня культура Трипілля-Кукутені, її розквіт, був саме на Вінниччині, Черкащині, трішки Кіровоградщині… Зараз йде війна, але після перемоги (бо ми всі в це віримо), ми маємо визначитися, що покажемо світові, який захоче приїхати і подивитися на нас, зрозуміти, хто ми є, чому ми так тримаємося за нашу землю, чому нам так важлива наша культура, наша історія? І прадавня трипільська культура, якій понад 6 тисяч років - це те унікальне, про що ми можемо розповісти, і що може розповісти про нас, - розповів Павло Ярмій. - Попереду величезна робота, і нам дуже важливо створити команду спеціалістів, які захочуть працювати над цим проєктом. Найближчим часом ми хочемо розширити співпрацю з місцевими радами, з вищими навчальними закладами, із заповідниками, і найголовніше - з місцевими бізнесами. Бо це питання економічного розвитку територіальних громад - через розвиток туристичних локацій, зелених садиб, агропідприємств, крафтової продукції, ресторанів.

В рамках проекту "Шляхами Трипільської Праматері" ініціатори пропонують:

  • розглянути можливість створення нового візійного проекту "Коріння нації", де запропонувати нове бачення ідентичності українців як продовжувачів прадавньої цивілізації трипільців;
  • об’єднати експертів з дослідження трипільської культури;
  • допомогти громадам підготувати туристичні локації і спільно з туроператорами розробити туристичні маршрути;
  • підготувати якісні промоційні матеріали, залучивши до проекту ДАРТ та міністерства;
  • підготувати команду фахівців з туризму, яка візьме на себе роботу з туристами, а спільно з асоціацією гідів підготувати екскурсоводів, тощо.
У Вінниці обговорили створення агротуристичного кластеру "Шляхами Трипільської Праматері"

На зустрічі також виступив директор департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради Олександр Вешелені. На прикладі створення культурного маршруту Camino Podolico він розповів про те, наскільки важливою у таких проєктах є систематизація туристичних ресурсів громад і їхнє подальше мапування.

Вінницька міська рада має досвід створення культурного маршруту Camino Podolico (“Подільський шлях святого Якова”). Під час підготовки ми спілкувалися з громадами від Вінниці до Кам'янця-Подільського, розробили айдентику, модель функціонування… І влітку 2021 року за підтримки Українського культурного фонду запустили перший повноцінний пішохідний туристично-паломницький маршрут в Україні за моделлю Шляху святого Якова. Ця робота обірвалася 24 лютого 2022 року, але ми досі отримуємо безліч запитів від туристів - їм не потрібні навіть сертифікати проходження, лише мапа або трек маршруту і перелік місць нічлігу. Бо все інше вже є - цікаві пам'ятки, цікаві люди, які на місцях розповідають про історію, цікаві місцеві страви і просто прекрасна природа, - зазначив Олександр Вешелені. - Південь Вінниччини зараз має в туризмі своєрідну "стиснуту пружину" - потенціал розвитку величезний. Тут безліч цікавих маловивчених місць і неповторні куточки з унікальною історією, культурою та природою. А сусідство з Молдовою може дати швидкий ефект залучення як зовнішніх ресурсів, так і великі потоки закордонного споживача. Саме наявність багатьох транзитних шляхів є тим фактором, який спонукає людей десь зупинитися (на ночівлю, поїсти, подивитися, щось сфотографувати, придбати). Тож тут є над чим попрацювати.

Наступним етапом роботи над маршрутом стане великий туристично-економічний форум в Умані 28-29 квітня, де будуть презентовані успішні практики з Вінниччини. Влітку ж ініціатори планують провести ряд навчальних і комунікаційних заходів для збільшення спроможності громад щодо створення агротуристичних продуктів та культурних маршрутів.

Ми всі розуміємо, і віримо в те, що перемога настане, і дуже вдячні ЗСУ за те, що ми можемо збиратися і обговорювати розвиток наших громад. Трипільська культура - це величезний магніт, який є в нашій області, і який здатен притягувати не тільки зовнішніх, а й внутрішніх туристів. А малий бізнес, який розвивається біля таких місць-магнітів, може створити чимало робочих місць. Розвиток туризму дає розвиток економіці. Люди, які будуть повертатися з передової, теж можуть бути задіяні в цих проектах, і можуть знайти себе. Тому я сподіваюся, що ми поетапно зможемо втілити цей проєкт, щоб дати розвиток громадам нашої області і загалом нашої країни, - зазначив Дмитро Чаленко, заступник голови Вінницької обласної ради.

Нагадаємо, черговий туристичний рік у Вінниці минув досить активно попри всі виклики, пов'язані з війною в Україні. Фахівці департаменту маркетингу міста і туризму Вінницької міської ради разом з новоствореним комунальним підприємством "Офіс туризму Вінниці" ініціювали активне дозвілля для вінничан та людей з-поміж ВПО, підсилили роботу двох колекційних музеїв, створили спільну платформу вінницьких майстринь і майстрів BYVI тощо.

Читайте також

400 років історії Домініканський комплекс у Вінниці крізь призму наукових досліджень
400 років історії: Домініканський комплекс у Вінниці крізь призму наукових досліджень
Детальніше
У Вінниці відбувся семінар з безбар’єрності у сферах туризму і гостинності
У Вінниці відбувся семінар з безбар’єрності у сферах туризму і гостинності
Детальніше
Скляні картини вінницької художниці зацікавили навіть королівську родину
"Скляні картини" вінницької художниці зацікавили королівську родину Малайзії
Детальніше
У Вінниці відбудеться нетворкінг-ярмарок «Вінницький крафт тепло зимових традицій»
У Вінниці відбудеться нетворкінг-ярмарок «Вінницький крафт: тепло зимових традицій»
Детальніше
У Вінниці презентують подорож середмістям «1910-ті»
У Вінниці презентують подорож середмістям «1910-ті»
Детальніше
Студентське життя під час війни можливості, перспективи та співпраця з громадськими організаціями
Студентське життя під час війни: перспективи та співпраця з громадськими організаціями
Детальніше