У Вінниці назвали переможців конкурсу на кращу ідею архетипу надмогильного знаку у кварталі військових поховань
Військові поховання – не лише місце вічного спочинку, а й символ колективної пам’яті та вдячності за жертовність і мужність Героїв та Героїнь, які віддали своє життя у боротьбі за свободу і незалежність України. Поряд із ментальними маркерами, вони мають бути позначені й особливими візуальними символами, що відрізнятимуть їх від цивільних кладовищ. Саме пошуку ідеї архетипу надмогильного знаку у кварталі військових поховань Сабарівського Некрополя було присвячено Всеукраїнський відкритий архітектурний бліц-конкурс.
Нагадаємо, його оголосили близько місяця тому. Участь у конкурсі мали можливість узяти як команди архітекторів, скульпторів, митців, так і всі охочі. Заявки приймали як колективні, так і індивідуальні.
Загалом на перегляд конкурсного журі, засідання якого відбулось днями, було відібрано 13 проєктних рішень архетипу надмогильного знаку.
Наразі у питаннях вшанування полеглих воїнів, розміщення поховань на некрополях – кожна українська громада йде своїм шляхом, але загалом сходяться на тому, що потрібна систематизація. До речі, така ж ініціатива прозвучала у Вінниці, зокрема на засіданні Ради загиблих (померлих) Захисників та Захисниць, – каже головний архітектор Вінниці, перший заступник директора департаменту архітектури та містобудування міської ради Євген Совінський. – Усі роботи конкурсантів мали відповідати конкретним критеріям, які було сформовано на основі відповідного загальноміського опитування. Відмінність цього конкурсу полягає в тому, що ми шукаємо не готовий проєкт, а ідею. І найкраще це робити саме на конкурентних засадах, адже це дозволяє визначити нові бачення, що спираються на давні національні, зокрема козацькі традиції, а також світовий досвід облаштування таких меморіальних місць.
Хто переміг у конкурсі
Заради об’єктивності авторство ідей залишалося в таємниці до моменту оголошення представниками журі результатів голосування.
- I місце в конкурсі посіла робота Ткачика Максима Юрійовича (Вінниця);
- II місце – Адаменка Сергія Григоровича (Лебедин Сумської області);
- III місце – Головащенка Владислава Леонідовича (Вінниця).
З переможцями архітектурного конкурсу ми продовжимо працювати далі в контексті можливостей покращення ідеї. Також усі зазначені роботи пройдуть кілька етапів громадського обговорення і лише потім перейдемо до практичної частини реалізації обраного проєкту. Яким він буде в кінцевому варіанті, багато в чому залежить від думки вінничан, – каже Євген Совінський.
Нагадаємо, викладачі та майстри виробничого навчання «Вінницького міжрегіонального вищого професійного училища» взяли участь у Всеукраїнському конкурсі на найкращий електронний освітній матеріал або ресурс «Планета ІТ» і стали переможцями. Про це повідомили у пресслужбі училища.