У Вінниці напрацьовують нове бачення ветеранської політики у громаді

У Вінниці напрацьовують нове бачення ветеранської політики у громаді

13:25 19.09.2024

У Вінниці об’єднались представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій, ветеранських об’єднань, щоб обговорити перспективи та напрацювати нові бачення ветеранської політики у громаді. У стратегічній сесії взяли участь Вінницькій міський голова Сергій Моргунов та його заступники. 

Захід провела голова правління ГО «Простір можливостей», координаторка коаліцій «Ветеранський простір» в Україні Оксана Коляда. Робота відбулась у межах пріоритету «Турбота», на якій цьогоріч у бюджеті громади передбачено понад 800 мільйонів гривень, а це – 27% коштів, які не входять до захищених статтей.

У Вінниці напрацьовують нове бачення ветеранської політики у громаді

Стратегічна сесія стала своєрідним продовженням Всеукраїнського діалогу «Громади – ветеранам», який відбувся у Вінниці цього червня.

Переконаний, що наявність локальної ветеранської політики для нашої територіальної громади дуже важлива, – говорить Вінницький міський голова Сергій Моргунов, – Це великий виклик, враховуючи значну кількість ветеранів, їхніх родин, сімей полеглих воїнів. Нам треба мати системну стратегію щодо адаптації ветеранів у цивільне життя. Йдеться не тільки про реабілітацію й психологічну допомогу, але й працевлаштування, отримання різних послуг. Ми бачимо по роботі помічників ветеранів у Вінниці. що є відмінності у наданні послуг ветеранам та стандартними формами надання адміністративних послуг у центрах. Дуже важливо, щоб ветеранська політика була консолідована. Має бути діалог між представниками Вінницької міської ради, різних департаментів, громадських організацій, ветеранських просторів. У Вінниці в реєстрі перебувають 9 650 ветеранів, а після закінчення війни та нашої перемоги буде набагато більше. Це десятки тисяч людей, які матимуть свої питання, проблеми і виклики. Наше завдання – об'єднати зусилля для реагування на ці потреби. Якщо ми будемо готові до цього заздалегідь, тоді менше буде соціальної напруги і Вінниця продовжить бути комфортним містом для всіх категорій громадян. На цій стратегічній сесії ми всі маємо плідно попрацювати та перейняти досвід від тренерів.

Про нову лінію ветеранської політики, її рамки для регіонів та громад розповіла Оксана Коляда.

Наразі кожна громада на етапі підготовки і розбудови своєї спроможності підтримки ветеранів та їхніх родин, чинних військовослужбовців, полеглих та зниклих безвісти воїнів. Кожна громада розбудовує свою інфраструктуру підтримки ветеранів, про яку ми і говоритимемо. Командою ми приїхали до вас, щоб з’ясувати, що таке нова ветеранська політика, де вона закріплена і що зараз перебуває в роботі. Ми поговоримо про цільові аудиторії, розберемо їхні потреби та які ресурси нам необхідні. Дякую пану Сергію Моргунову за можливість працювати в громаді та за послідовність нашої співпраці, – зазначила Оксана Коляда.

Під час свого виступу голова правління ГО «Простір можливостей» розповіла про нові виміри ветеранської політики. На думку експертів, вона має являти собою не тільки напрям соціального захисту, але й національну безпеку та оборону, відновлення людського капіталу та формування нової національної ідеї.

У Вінниці напрацьовують нове бачення ветеранської політики у громаді

За словами Оксани Коляди, ветеранська політика має починатися ще на етапі мобілізації та військової служби, продовжуватися під час лікування або реабілітації, і звісно ж демобілізації та подальшої реінтеграції у цивільне життя.

Ми мусимо не допустити колапсу на усіх рівнях, як це сталося в країнах Європи та в США після Другої світової війни. Вже зараз розробити законодавчо-нормативну базу, напрацювати алгоритми роботи з ветеранами, – говорить Оксана Коляда.

Під час тренінгу учасники працювали в групах. Завдання було скласти загальний портрет чотирьох цільових категорій: 

  • ветерана, 
  • його родини, 
  • сім’ї безвісти зниклого,
  • сім'ї загиблого воїна. 

Для кожної категорії учасники мали виокремити та пріоритезувати потреби, відшукати ефективні інструменти закриття цих потреб та визначити, як у цьому може допомогти взаємодія з партнерами. Модерували цю роботу Оксана Коляда та член правління ГО «Простір можливостей», консультант з питань колективно-соціальної відповідальності бізнесу Ярослав Павловський.

У Вінниці напрацьовують нове бачення ветеранської політики у громаді

Окремий блок стратегічної сесії присвятили особливостям реалізації інституту фахівця із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб, який презентувала Наталія Кавецька, керівниця проєктів ГО «Простір можливостей». Тут відбулося плідне обговорення питання з помічниками ветеранів, які вже майже рік працюють у Вінниці як фахівці з супроводу.

Наостанок обговорили питання ветеранського простору як інструменту реінтеграції захисників і захисниць. Важливо, що на заході були й голови таких просторів у Вінниці. Разом з тренерами учасники напрацювали необхідні складові для осередку ветеранів, працівників закладу та його структуру.

Директорка департаменту соціальної політики ВМР Валентина Войткова зазначила, що турбота про ветеранів – це один з пріоритетів роботи міської ради.

Наразі одним з ключових питань держави та будь-якої громади є ветеранська політика. У Вінницькій громаді ветеранам, їхнім рідних, родинам полеглих захисників надається соціальний супровід, також ми постійно вивчаємо потреби цих людей. Для них діє низка муніципальних пільг. Одні з останніх, які ми затвердили, – це безкоштовне відвідування комунального басейну для реабілітації та компенсація за переобладнання авто на ручне керування для захисників з інвалідністю, які мають нефункціонуючі або ампутовані нижні кінцівки. У Вінниці також діють три ветеранські простори, а ще успішно працюють фахівці з супроводу ветеранів та демобілізованих осіб. Продовжуємо нашу роботу – дбати про тих, хто відстоював та продовжує відстоювати територіальну цілісність та незалежність України, – зауважила Валентина Войткова.

Нагадаємо, в усіх Прозорих офісах громади створені умови для маломобільних містян. Вінницькі ЦНАПи мають просторі приміщення, пандуси, ліфти з дверима, ширина яких достатня для безперешкодного доступу людей на кріслах колісних, а також спеціальні понижені інформаційні термінали та санітарні кімнати. 

Embedded thumbnail for У Вінниці напрацьовують нове бачення ветеранської політики у громаді

Читайте також

Помічники ветеранів у Вінниці за рік надали понад 39 тисяч послуг
Помічники ветеранів у Вінниці за рік надали понад 39 тисяч послуг
Детальніше
Помічники ветерана з Вінниці отримають додаткові знання з супроводу ветеранів і демобілізованих осіб
Помічники ветерана з Вінниці отримають додаткові знання з супроводу ветеранів і демобілізованих осіб
Детальніше
З нагоди Дня працівників освіти у Вінниці відзначили освітян
З нагоди Дня працівників освіти у Вінниці відзначили освітян
Детальніше
Для ветеранів війни у Вінниці організували більярдний турнір
Для військових та ветеранів війни у Вінниці організували більярдний турнір
Детальніше
Виклики війни, безпекова ситуація та можливості підтримки економіки України
Виклики війни, безпекова ситуація та можливості підтримки економіки України
Детальніше
Майже 7000 вінничан скористалися в “прозорих офісах” сервісом першочергового обслуговування “Ветеран”
Майже 7000 вінничан скористалися в “прозорих офісах” сервісом першочергового обслуговування “Ветеран”
Детальніше