"Тут все для нього, про нього" - книгарню "Герої" відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

"Тут все для нього, про нього" - книгарню "Герої" відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

13:55 31.01.2024

У центрі Вінниці відкрили книгарню "Герої" на честь Миколи Рачка - журналіста і 27-річного воїна, який загинув у бою влітку 2022 року. Про відкриття книгарні мріяв сам Микола. І цю його мрію втілили його батьки та старша сестра Антоніна.

Затишне і просторе приміщення книгарні розташоване по вулиці Миколи Оводова, 17/3. З високими полицями, великим вибором літератури, м’яким диваном, кріслами та столами, за якими можна почитати придбані книги, чи навіть попрацювати. А незабаром там з’явиться ще кавомашина, тож у закладі можна буде посмакувати ароматними напоями. Цю книгарню описують як місце, де завжди раді залюбленим в слово. Таким був сам Микола Рачок, і такою є його родина, яка відкрила книгарню на його честь.

Напередодні офіційного відкриття на інстаграм-сторінці "Героїв" було майже 1,2 тисячі підписників. За два дні роботи їхня кількість зросла до понад 2,6 тисячі.

Тут все для нього, про нього - книгарню Герої відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

Для туристичного сайту Вінниці співзасновниця "Героїв" Антоніна Люлька розповіла про те, як ухвалили рішення відкрити книгарню, чому її назва мала бути іншою, хто там працює, які книги можна побачити на полицях уже, і які заходи відвідати у майбутньому. З рідною сестрою Миколи Рачка ми спілкувалися на наступний день після відкриття книгарні - 30 січня.

Життєвий шлях Героя

Микола Рачок закінчив Вінницький технічний ліцей, а вищу освіту здобув у Києво-Могилянській академії. Працював випусковим редактором журналу "Куншт", а пізніше став журналістом видання про авто "InfoCar". У Книзі пам’яті загиблих героїв-могилянців писали, що Микола танцював танго, мріяв спробувати сили на радіо, захоплювався автомобілями і навіть написав курсову про автомобіль Отто Кестера "Карл" із роману Ремарка "Три товариші". Зі слів сестри, він брався за кожну можливість побачити світ і часто подорожував з друзями. А 24 лютого 2022 року поставив на паузу своє цивільне життя і став до лав ЗСУ. 

Тут все для нього, про нього - книгарню Герої відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

Спочатку Микола Рачок служив у Києві, згодом - на сході України у складі 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського. За словами побратимів, він був справжнім воїном: свідомо йшов у бій, повернувся на фронт навіть після пропозиції взяти довшу відпустку після важких тижнів на Луганщині. На жаль, 19 липня 2022 року, під час важкого бою із загоном «вагнерівців» на Донеччині Микола загинув. У тому бою його підрозділу вдалося зупинити прорив і знищити ворога.

Мріяв мати книгарню-кав'ярню

Ще коли Коля був живий, йому хотілось мати книгарню-кав’ярню. Ми проговорювали цю мрію з ним багато разів. Коли його не стало, ми поїхали до нього в Київ і знайшли щоденники. В одному з них був запис про книгарню. Ще в Колі був окремий список, який він склав у 2019 році, коли прийшов зі строкової служби. Це гарно оформлений перелік того, що він хотів зробити. Серед пунктів були книгарня-кав’ярня, видавництво, а 21-й, останній, - побувати у зоні бойових дій. Ми зрозуміли, що в пам’ять про Колю будемо втілювати ці його бажання в реальність. Наприклад, навесні, повеземо нашого дідуся Мітю, маминого тата, до Львова, - розповіла Антоніна.

Тут все для нього, про нього - книгарню Герої відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

З книгарнею трохи важче було. Ми її відкрили здебільшого за виплати від держави, які отримали як сім’я загиблого. Збирали ці гроші, акумулювали, і тим часом шукали приміщення в центрі Вінниці. Для нас було принциповим його не орендувати, а саме викупити. Це його книгарня, це його приміщення, тут все для нього, про нього і, я дуже сподіваюсь, що й з ним, що він десь там посміхається і радіє.

Тут все для нього, про нього - книгарню Герої відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

Це приміщення для книгарні сім’я Миколи Рачка знайшла в кінці серпня минулого року, а у жовтні змогла його викупити. На той момент у них був готовий дизайнпроєкт, і за чотири місяці їм вдалося зробити ремонт, замовити меблі, поступово викупити книжки у видавництв (у «Героях» їх продають за рекомендованою роздрібною ціною) та зрештою, відкрити книгарню.

Ми тут днювали і ночували. Разом з мамою ми займались підбором літератури, тому нам особливо приємно, коли наші відвідувачі кажуть про багатий, а головне - цікавий асортимент. Документальним оформленням також займалась мама. Тато відповідав за технічну сторону - комунікації, електрику, пожежну безпеку. Я взяла на себе питання підбору працівників, реклами, дизайну і закупівель всього, що зробило інтер’єр таким, яким Ви бачите його зараз. У кожного був свій обсяг роботи. Ми працювали, аби втілити Коліну мрію в реальність, тому все наповнене любов’ю і турботою.

Тут все для нього, про нього - книгарню Герої відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

Назва книгарні мала бути іншою

Коля у щоденнику писав, що хотів би назвати книгарню "Крамола". Я б назвала її так залюбки. Взагалі "крамола", "крамольний" - це потужні слова. Не в значенні повалення пануючого режиму, як це багато сказано, а в значенні інакомислення, нешаблонного мислення, бунтарства. Крамольний - це бунтівний насправді. Але ми бачили нерозуміння семантики цього слова багатьох людей. Уявіть: в такий час сім’я, яка поховала військового, єдиного сина, буде відкривати книгарню з такою назвою… Тому, щоб вберегти нас, вберегти Коліну книгарню від таких от "псевдосенсацій", ми вирішили, що будемо робити це з іншою назвою.

Тут все для нього, про нього - книгарню Герої відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

На роковини загибелі Колі приїхали всі його друзі. Ми порадилися з ними та вирішили назвати книгарню "Герої". Ще був варіант "Kester’s" - як Кестер із "Трьох товаришів". Це був улюблений персонаж Колі. Але, знову ж таки, не всі читали Ремарка. Тому ми - книгарня "Герої". Дасть Бог, в нас будуть сили відкрити видавництво, тоді воно буде носити назву "Крамола". Це однозначно.

Про асортимент книгарні "Герої"

На полицях "Героїв" є книжки для дітей і підлітків, українські комікси (їх планують закупити більше), художня література, закордонна сучасна проза, трилери, детективи, фантастика, нон-фікшн, публіцистика, книги про саморозвиток, про бізнес та багато-багато іншого. Також є багато книг про російсько-українську війну.

Наразі в книгарні представлені книги тридцяти українських видавництв. Звісно, це тільки початок, ми плануємо поповнювати наш асортимент літературою нових видавництв. Обов’язково будемо підтримувати невеликі видавництва, які тільки починають свою діяльність. У кожного з нас є улюблені видавництва - мама захоплюється видавництвом "Човен", тато залюбки читає "Віхолу", моє серце належить видавництвам "ВСЛ" та "Vivat", Аня має вдома безліч книг "КСД", Мамсим невтомно читає "Жупанського". За день до вікриття книгарні ми отримали книги видавництва "Портал" і тепер хочемо всім гостям книгарні радити також і це видавництво, бо ми в захваті від їх літератури - ідеї, змістів і ілюстацій. Бачимо, що і наші відвідувачі мають свої вподобання. Насправді, це дуже приємно, що читачі мислять не лише категоріями "твір" та "автор", а виділяють для себе окремі видавництва.

Тут все для нього, про нього - книгарню Герої відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

До відкриття ми виставили повну серію "Української поетичної антології" від "А-ба-ба-га-ла-ма-га". Усі книги в одному місці важко знайти, бо не все є навіть у видавництва на складі. Вдома у нас вся серія - Коліна. І мені було важливо їх зібрати для книгарні, тому перекуповувала навіть з інших магазинів. Але Симоненка, наприклад, вже розкупили. Роман "За перекопом є земля" Анастасії Левкової розкупили. "Мієчки" і "Драбини" Євгенії Кузнєцової вже немає. Елізабет Ґілберт практично повністю розкуплена. Тому вже сьогодні вночі мали щастя дозамовляти книги.

Екслібрис і логотип книгарні

Одна з особливостей "Героїв" - екслібрис із логотипом книгарні. Це книжковий знак у вигляді печатки, який можна самостійно поставити на придбану тут книгу.

Я хотіла, щоб це було про Колю. Він завжди був з книжкою. Останнє, що вони читали з другом, це "НепрОсті" Прохаська. В окопах. Тому на нашому логотипі - Коля в панамі ЗСУ, з книжками і на книжках. А поруч з ним - образи, які всім насправді відомі, і з якими пов’язані його особисті історії: Шерлок, Аліса, Дамблдор, Маленький принц і король Артур.

Тут все для нього, про нього - книгарню Герої відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

Команда книгарні

В книгарні працюватиме команда з чотирьох продавців-консультантів. Крім мене, це Максим - Колін друг, з яким вони познайомилися під час строкової служби. Це нереально світла, щира і турботлива людина. У нас не стало Колі, згодом не стало Дмитра - рідного молодшого брата Максима. Це про те, коли ви дивитеся один на одного і розумієте все без слів. Є ще Аня - впродовж тривалого часу вона керувала однією з мереж книгарень у Вінниці. Вийшло так, що нас познайомили, і Аня тут (це велика радість, що так трапилось). І в нас буде ще одна дівчинка - моя учениця Еля. Вона також нереальна, ще одна бджола-трудівниця. Ми не розмежовуємо, де чия робота. Все, що ви бачите у книгарні, робиться спільно. Ми усі - команда.

Тут все для нього, про нього - книгарню Герої відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

Про майбутні події

У книгарні щотижня планують проводити літературні заходи, зустрічі, інтерв’ю та презентації від авторів та літераторів з різних міст України. Наприклад, у цю суботу там відбудеться зібрання вже діючого у Вінниці літературного клубу. У "Героях"також хочуть заснувати власний літературний клуб - по серії книг "Неканонічний канон" від видавництва "Віхола".

Дуже і дуже важливим для нас є й те, щоб до нас приїжджали люди, які пишуть про війну. Один з них - Іван Полтавець (позивний "Фея"). Це його друг. Він має видану (до речі вінницьким видавництвом "ТУТ") книжку, і ми дуже хочемо, щоб він до нас приїхав. Також на сході України працює дуже багато журналістів і репортерів, і мені б хотілося, щоб тут були в тому числі і їхні вечори. І ми будемо тут розказувати про Колю дуже багато. Мені хочеться, щоб про нього знали, - каже Антоніна Люлька.

Тут все для нього, про нього - книгарню Герої відкрили у Вінниці батьки полеглого воїна

У книгарні "Герої" раді бачити всіх з 10:00 до 20:00 години. Незабаром там почнуть анонсувати культурні події, тож стежте за анонсами на сторінці "Героїв" в Instagram.

Нагадаємо, у Вінниці батьки відкрили книгарню "Герої" в пам'ять про загиблого на фронті сина-філолога. Про це повідомили у Фейсбук друзі воїна.

Читайте також

Вінницька молодь влаштувала благодійну лотерею, щоб зібрати кошти для фронту
Вінницька молодь влаштувала благодійну лотерею, щоб зібрати кошти для фронту
Детальніше
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Детальніше
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Вшановуємо пам'ять Героїв-земляків
Детальніше
Про стійкість захисників, втрати та перемоги 1000 днів війни очима головного сержанта з Вінниччини
Про стійкість захисників, втрати та перемоги: 1000 днів війни очима головного сержанта з Вінниччини
Детальніше
1000 днів боротьби за незалежність про героїзм українців, маленькі перемоги і як війна змінила світ
1000 днів боротьби за незалежність: про героїзм українців і те, як ця війна змінила світ
Детальніше
Школярі вінницького ліцею передали військовим позашляховик
Школярі вінницького ліцею передали військовим позашляховик
Детальніше