Сергій Моргунов: Герої Крут стали символом української ідеї

Сергій Моргунов: Герої Крут стали символом української ідеї

12:17 29.01.2022

Сьогодні, 29 січня, Україна вшановує пам'ять Героїв битви під Крутами. Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

Бій для українського народу став символом героїзму та самопожертви молодого покоління в боротьбі за незалежність. Міський голова Сергій Моргунов на своїй сторінці у Фейсбуці написав, що багато з учасників бою лишилися безіменними для нащадків. Але їхня рішучість і відвага стала символом української ідеї.

29 січня 1918 року на залiзничнiй платформi в Крутах перебувало близько 500 українських воякiв та студентiв. Вони були озброєні 16 кулеметами та однією гарматою. Ворог вдесятеро переважав, мав бронепотяг та артилерію.

Завдяки вигідній позиції і героїзму, українцям вдалося завдати ворогу значних втрат і стримати наступ до темряви. Потім під тиском українські бійці організовано відступили до ешелонів і вирушили в бік Києва, руйнуючи за собою залізничні колії. Але одна студентська чота – 27 хлопців, заблукавши у темряві, повернулися до станції Крути, яка на той час уже була зайнята більшовиками. Вони потрапили в полон. Хлопців катували, а потім стратили. Згодом майже всіх героїв поховали на Аскольдовій могилі у Києві.

Крути

У квітні 1918 року завдяки підтримці німецьких та австро-угорських військ (відповідно до Брестського договору) українці звільнили від більшовиків майже всю Україну. Завдяки сміливості українських вояків у бої під Крутами, ворожий наступ більшовиків на Київ було зупинено на кілька днів, коли тривали переговори між Українською Народною Республікою і країнами Четверного союзу. 9 лютого 1918 року було підписано Брестський мирний договір. Він означав визнання самостійної Української Народної Республіки суб’єктом міжнародних відносин.

Крути – це ще одна драматична сторінка у боротьбі за вільне майбутнє. І бій за Україну триває. Нам варто зібрати усю силу і волю в кулак, згуртуватись і бути єдиною монолітною нацією. Весь світ вже зрозумів, що ми не дозволимо іншим творити нашу історію. Тому що, як і 104 роки тому, так і сьогодні, готові стояти за свою землю до кінця, - каже міський голова Сергій Моргунов.

Нагадаємо, 29 січня в історії Вінниці та області: карантин, АТО і смолоскипні марші.

Читайте також

Торгово-промислова палата переїхала в історичну будівлю в самому серці Вінниці
Детальніше
«Внук питає – дідусю, ти що безсмертний?»: вінницький ліквідатор ЧАЕС пригадав історію катастрофи
Детальніше
Безпека, оборона, стійкість, турбота: важливі рішення квітневої сесії Вінницької міськради
Детальніше
38 роковини аварії на Чорнобильській АЕС
Детальніше
Вінничан запрошують у похід до єдиного на Поділлі джерела святого Якова
Детальніше
Вінницька громада передала п'ять “мавіків” бригаді імені Лицарів Зимового Походу
Детальніше