Посібник для вимушених переселенців створили у Вінниці
10 січня у Вінницькому обласному молодіжному центрі "Квадрат" презентували посібник-довідник для внутрішньо переміщених осіб. Його створили у рамках проєкту "Адаптуюсь! Вчусь! Самореалізуюсь!", який впроваджується громадською організацією "Молодь 3.0" у рамках програми "Тримай", що здійснюється громадською організацією YouthUp та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в межах програми "Спільно".
Партнерами проєкту стали, зокрема, Вінницька обласна рада, Міжрегіональний координаційний гуманітарний штаб, профільні департаменти Вінницької міської ради, медичні та освітні заклади обласного центру.
Ідея створити довідник, таку собі дорожню карту, для внутрішньо переміщених осіб, який би полегшив їхню адаптацію у нашому місті, виникла у громадської організації "Молодь 3.0" та молодіжного центру "Квадрат". І сьогодні ми презентуємо те, над чим працювали майже три місяці, – каже керівниця проєкту "Адаптуюсь! Вчусь! Самореалізуюсь!", голова Координаційної ради з питань молодіжної політики при обласній раді Ірина Лозова. – Посібник містить п’ять пріоритетних напрямів, які обрали самі вимушені переселенці під час роботи фокус-груп. Це – медична допомога, медіаграмотність, працевлаштування і підприємництво, формальна й неформальна освіта та соціальна адаптація. І що важливо, зупинятись ми не плануємо! Будемо вдосконалювати цей посібник відповідно до потреб і запитів вимушених переселенців.
Участь у презентації посібника взяли заступник голови обласної Ради Ігор Івасюк, координаторка Міжрегіонального координаційного гуманітарного штабу Ірина Івасюк, представники громадської організації YouthUp та партнери проєкту "Адаптуюсь! Вчусь! Самореалізуюсь!".
Після 24 лютого минулого року в нашому суспільстві все докорінно змінилось. І молодіжні рухи, які опікувалися багатьма різними проєктами, зараз зосередились на волонтерській діяльності. Я радий, що молодь активно реагує на ті виклики, які стоять перед суспільством, – сказав Ігор Івасюк. – Одним із найбільш складних викликів є адаптація внутрішньо переміщених осіб. На жаль, є багато людей, які втратили свої домівки й роботу, втратили місце, де вони мріяли, кохали, будували власне життя і виховували дітей. І зараз допомога цим людям – у пріоритеті для будь-якої влади.
За його словами, обласна рада в співпраці з міжнародними організаціями допомагає територіальним громадам у вирішенні питань внутрішньо переміщених осіб.
Крім того, продовжує працювати Міжрегіональний координаційний гуманітарний штаб. До прикладу, за 2022 рік тільки продовольчої допомоги було передано близько 500 тонн, – зазначив Ігор Івасюк. – Я радий, що сьогодні на Вінниччині реалізуватиметься ще один проєкт, ціллю якого є підтримки та допомога переселенцям. Звичайно, ця дорожня карта не є панацеєю, але може зробити вагомий внесок у швидку адаптацію та самореалізацію внутрішньо переміщених осіб. Дякую усім організаторам та бажаю успіхів, сил і натхнення для подальшого впровадження проєкту.
Координаторка Міжрегіонального координаційного гуманітарного штабу Ірина Івасюк зауважила, що посібник містить уся необхідну інформацію, яку волонтери на початку повномасштабного вторгнення збирали по шматочках.
Окрім матеріальної допомоги, допомоги з продуктами харчування, засобами гігієни та допомогою з розселенням переселенців, важливо надавати також інформаційну підтримку, – сказала Ірина Івасюк. – Завдяки цьому посібнику люди матимуть важливу для них інформацію.
У рамках реалізації проєкту "Адаптуюсь! Вчусь! Самореалізуюсь!" було проведено п'ять круглих столів та п'ять тренінгів для молоді.
Самостійно реалізувати такий великий проєкт було б неможливо. Ми є амбітними молодими людьми, але не можемо бути фахівцями в усіх галузях, – зазначив голова ГО "Молодь 3.0" Владислав Драчук. – Саме тому намагались зібрати фахову команду, яка ґрунтовно підійде до вирішення найбільших потреб внутрішньо переміщених осіб. Дякуємо нашим партнерам і грантодавцям.
Отримати довідник можна безпосередньо у "Квадраті". Організатори також мають передати примірники до центру "Я - Маріуполь", Донецького обласного дитячо-молодіжного центру та центру підтримки переселенців з Херсонщини. Крім того, координатори проєкту планують розмістити плакати з QR-кодами електронної версії посібника в пунктах незламності та укриттях.
Нагадаємо, граються та розфарбовують свої будні. Маленькі мешканці вінницької громади, які через війну, вимушені були залишити свої рідні міста, відвідують "Майстерню добра".