Останки воїнів Другої світової війни перепоховали у Вінниці на оновленому Меморіалі

Останки воїнів Другої світової війни перепоховали у Вінниці на оновленому Меморіалі

17:03 04.05.2023

4 травня на оновленому Меморіалі Борців з нацизмом на вулиці Київській у Вінниці відбулася церемонія перепоховання понад ста останків, що були виявлені під час пошуково-ексгумаційних робіт на Європейській площі. Чверть з них — червоноармійці, які брали участь у вигнанні німецьких військ із Вінниці під час Другої світової війни. Решта — учасники більшовицьких виступів та подальшої окупації українських земель у період Перших Визвольних змагань.

Про це інформує пресслужба Вінницько-Барської єпархії УПЦ (ПЦУ).

У церемонії поховання, на якій були присутні родичі загиблих та представники громадськості, взяли участь митрополит Вінницький і Барський Симеон з духовенством Православної Церкви України, - йдеться у повідомленні.

Митрополит Симеон звершив заупокійну молитву за спочилими, серед яких учасники Другої світової війни: льотчик-штурмовик майор Іван Могильчак, підполковник Наум Нікітін та 21 невідомий боєць Червоної армії, які загинули у боях за Вінницю у березні 1944 року, а також діячі вінницького антинацистського Руху Опору: Тарас Кузьмін, Павло Мельник та Лариса Ратушна. Прах підпільника Юрія Курія за бажанням родини після відспівування був перевезений на Центральне кладовище.

Останки воїнів Другої світової війни перепоховали у Вінниці на оновленому Меморіалі

Митрополит Симеон звернувся до присутніх на церемонії перепоховання і зазначив, що сьогодні після завершення відповідних пошукових робіт і інших підготовчих робіт, відбулася заупокійна молитва за тих, хто визволяв наше місто і за всіх, хто багато років був похований у самому центрі Вінниці.

Тепер ці люди знайшли останній спочинок на Меморіалі Борців з нацизмом. – сказав митрополит – і наша молитва - це данина пам’яті тим, хто віддав життя, захищаючи світ від нацизму. Сьогоднішня молитва – це наш християнський обов’язок і щодо всіх інших, кого сьогодні перенесли на це меморіальне кладовище. Ми перепоховали їхні останки з молитвою про прощення гріхів і про милосердя Боже до всіх цих людей – і тих, чиї імена ми знаємо і тих, хто залишився невідомим.

Навесні минулого року у Вінниці розпочався процес деколонізації місця пам’яті на Європейській площі. Рівно рік тому 4 травня було демонтовано скульптурну композицію «Три солдати».

Місце пам’яті на вулиці Київській, присвячене вшануванню воїнів, полеглих у боротьбі з нацизмом, відтепер є комплексним меморіалом про події Другої світової війни. Сюди переміщено металеві плити зі стіни пам’яті, яка розташовувалась на Європейській площі. Вона складалася з 298 плит, які були розміщені півколом. На плитах були викарбувані імена вінничан, які загинули у Другій світовій війні. Тепер ці плити розміщені на символічних гранітних п’єдесталах. Відтепер у Вінниці сформована комплексна зона пам’яті, пов’язана з українським контекстом Другої світової війни, – розповідає головний архітектор Вінниці Євген Совінський.

Протягом квітня цього року тривали пошуково-ексгумаційні роботи на території колишнього Меморіалу Слави. Вони стали завершальним етапом процесу перенесення меморіальної зони з центру міста. Роботи виконували спеціалісти львівського меморіально-пошукового центру «Доля». За словами заступника директора Центру та керівника пошукових робіт у Вінниці Володимира Харчука, загалом їм вдалося віднайти 106 останків, похованих або перепохованих на цій території протягом 1920-1975 років.

З цих 106 виявлених останків лише чверть відноситься до періоду Другої світової війни, - розповідає пан Володимир. – Цікавим фактом стало те, що нами було виявлено раніше необліковане поховання 21-го червоноармійця. Воно було знайдене в тому місці, де ми очікували виявити діячів більшовицького перевороту. На це вказували могильні плити. Наразі ми опрацьовуємо результати досліджень, зокрема віднайдений супровідний матеріал для створення детального інформаційного звіту про колишню зону поховань на Європейській площі. Зазначу, що Вінниця стала першим містом, яке виконало норму нещодавно ухваленого ЗУ «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», за яким почесні поховання мають бути перенесені з публічного простору на кладовища. Тим часом на місці, де дослідники також розраховували віднайти поховання 73 червоноармійців періоду Другої світової війни, жодних могил не виявилось. Вважалося, що у 1958 році на території меморіалу було сформовано братські могили з останків 73-х учасників вигнання нацистів з нашого міста. Фахівцями Музею Вінниці були ретельно досліджені поіменні списки з плит та звірені з архівними документами. Виявилося, що більшість з них були пацієнтами місцевих польових військових шпиталів та згодом поховані на щонайменше чотирьох вінницьких цвинтарях у 1944-1945 роках. Залишається загадкою, чому плити з іменами цих людей встановили на меморіалі в 1970-х роках, а перепоховання не здійснили, – розповідає директор Музею Вінниці Олександр Федоришен.

На території колишнього Меморіалу Слави на Європейській площі наразі завершуються роботи з облаштування тимчасового благоустрою. Подальша доля цієї ділянки буде вирішена за результатами відкритого архітектурного конкурсу. Основним варіантом розвитку подій є повернення цьому місцю його первинного статусу – скверу для прогулянок та відпочинку вінничан.

Пошуково-ексгумаційні роботи

Навесні 2022 року у Вінниці розпочався процес деколонізації місця пам’яті на Європейській площі. Рівно рік тому 4 травня демонтовано скульптурну композицію «Три солдати». Протягом квітня цього року тривали пошуково-ексгумаційні роботи на території колишнього Меморіалу Слави. Вони стали завершальним етапом процесу перенесення меморіальної зони з центру міста. Роботи виконували спеціалісти львівського меморіально-пошукового центру «Доля». 

Останки воїнів Другої світової війни перепоховали у Вінниці на оновленому Меморіалі

За словами заступника директора Центру та керівника пошукових робіт у Вінниці Володимира Харчука, загалом їм вдалося віднайти 106 останків, похованих або перепохованих на цій території протягом 1920-1975 років.

Ці останки 4 травня були перепоховані на найбільшому у Вінниці солдатському меморіальному кладовищі на вулиці Київській, де отримали свій останній спочинок 4 106 військових. Біографії кожного з них пов’язані Другою світовою війною та вигнанням нацистських окупантів з України, зокрема і з Вінниці. Цей солдатський цвинтар розташований упритул до давнього кладовища Слободи П’ятничанської (Лівобережних П’ятничан), заснованого ще у ХІХ ст. Від 1944 року саме тут ховали вояків, які загинули у боях з німецькою армією.

Останки воїнів Другої світової війни перепоховали у Вінниці на оновленому Меморіалі

У 1956 році на братських могилах встановили чотири типові надгробки із зазначенням кількості спочилих. У 1972 році на цьому місці сформовано меморіальний комплекс авторства скульптора П. Левицького. У 2008 році на меморіалі відбулось перепоховання 100 останків жертв нацизму, померлих і закатованих у німецькому концентраційному таборі «Шталаг-329», який розташовувався на теперішній вулиці Гетьмана Мазепи.

Як розповів головний архітектор Вінниці Євген Совінський, місце пам’яті на вулиці Київській, присвячене вшануванню воїнів, полеглих у боротьбі з нацизмом, відтепер є комплексним меморіалом про події Другої світової війни. Сюди переміщено металеві плити зі стіни пам’яті, яка розташовувалась на Європейській площі. Вона складалася з 298 плит, які були розміщені півколом. На плитах були викарбувані імена вінничан, які загинули у Другій світовій війні. Тепер ці плити розміщені на символічних гранітних п’єдесталах. Відтепер у Вінниці сформована комплексна зона пам’яті, пов’язана з українським контекстом Другої світової війни.

Нагадаємо, команда фахівців, яка працювала над розробкою проєкту оновлення зони пам’яті Меморіалу Визволення на вулиці Київській, презентувала результат своєї роботи. 

Читайте також

Армія рф вчергове атакувала Херсонщину, Харківщину та Донеччину: є загиблі
Армія рф вчергове атакувала Херсонщину, Харківщину та Донеччину: є загиблі
Детальніше
Лука-Мелешківська громада в жалобі - втратили на фронті ще одного Героя
Лука-Мелешківська громада в жалобі - втратили на фронті ще одного Героя
Детальніше
На Донеччині загинув молодий Захисник з Крижопільської громади
На Донеччині загинув молодий Захисник з Крижопільської громади
Детальніше
Калинівщина знову у скорботі - на війні загинув ще один Захисник
Калинівщина знову у скорботі - на війні загинув ще один Захисник
Детальніше
У Вінниці винесли вирок росіянину, обвинуваченому у посяганні цілісність України
У Вінниці винесли вирок росіянину, обвинуваченому у посяганні цілісність України
Детальніше
Військові показали в роботі автівку, яку передала Вінниця
Військові показали в роботі автівку, яку передала Вінниця
Детальніше