Наскільки ефективно внутрішньо переміщені особи інтегруються у Вінницьку громаду

Наскільки ефективно внутрішньо переміщені особи інтегруються у Вінницьку громаду

15:29 20.02.2024

Звіт по роботі з внутрішньо переміщеними особами за 2023 рік, їхня інтеграція у Вінницьку громаду, питання освіти та оздоровлення дітей з-поміж ВПО та інше – про це говорили на засіданні Координаційної ради з питань внутрішньо переміщених осіб, яке відбулося 19 лютого.

 Виконавчі органи міської ради всебічно сприяють прихистку і адаптації українців, які постраждали внаслідок збройної агресії росії проти України. Це відповідає пріоритету Вінницької міської ради «Турбота».

Як би далеко від рідного дому ви не були – маєте відчувати себе захищено, – зауважує заступниця міського голови Галина Якубович. – Загалом за майже два роки великої війни внутрішньо переміщені особи активно інтегрувалися в життя міста і ми називаємо їх вінничанами. Усі вони перебувають на супроводі у департаменті соціальної політики міської ради і отримають гарантовані муніципальні пільги. Майже три тисячі діток відвідують заклади освіти міста. Біля тисячі діток – заклади культури та фізкультури і спорту. Ми продовжуємо роботу активної інтеграції внутрішньо переміщених осіб у життя громади.

З початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України у Вінницькій громаді станом на 19 лютого 2024 рік зареєстровано 34 488 родин з-поміж ВПО, в яких налічується 45 630 осіб, з них 10 763 дитини. Наразі 15,3 тис. осіб зняли з обліку.

На засіданні Координаційної ради по роботі з ВПО за 2023 рік прозвітувала директорка департаменту соціальної політики Вінницької міськради Валентина Войткова.

Муніципальні пільги

Департамент соціальної політики Вінницької міськради забезпечує право внутрішньо переміщених осіб на отримання державних допомог, пільг, компенсацій, субсидій. У Вінницькій громаді діють також муніципальні пільги, передбачені Комплексною програмою «Основні напрямки соціальної політики Вінницької міської територіальної громади на 2022-2026 роки». Маємо на меті надавати комплексну підтримку людям, які знайшли прихисток у нашій громаді, – зазначає директорка департаменту соціальної політики міськради Валентина Войткова.

Як інформує Валентина Войткова, у 2023 році ВПО надавали матеріальну допомогу, медичні послуги за пільговими тарифами, соціальну підтримку у вигляді продуктових наборів (таких за рік сім’ям ВПО видали 3 493).

Також ВПО з родин демобілізованих військовослужбовців, членів сімей загиблих (померлих), зниклих безвісти Захисників і Захисниць України отримували муніципальні пільги на медичні стоматологічні послуги з ортопедичної стоматологічної допомоги, компенсацію за самостійно пройдене санаторно-курортне лікування, надання допомоги на поховання загиблих (померлих) внаслідок військової агресії, допомогу на оздоровлення дітей загиблих (померлих), безвісти зниклих Захисників і Захисниць, грошову допомогу на оплату житлово-комунальних послуг, щорічну матеріальну грошову допомогу дітям до Дня святого Миколая, дітям, які йдуть до першого класу, а також кошти до Дня пам'яті Захисників України.

Житло

Актуальним питання залишається забезпечення внутрішньо переміщених осіб житлом. З початку повномасштабної війни 64 тисяча осіб було надано транзитне житло у місцях компактного проживання у закладах освіти. На сьогодні у Вінниці діє вісім центрів компактного перебування.

Також на території громади діє Програма «Муніципальне житло». Серед інших категорій населення нею можуть скористатися ВПО. Наразі завдяки програмі житлові умови покращили 17 сімей внутрішньо переміщених осіб.

Психологічна допомога

Розуміємо, що внутрішньо переміщені особи не тільки втратили свої домівки й майно, але й постраждали морально від подій, пов’язаних з війною. Тож дбаємо і про психологічну підтримку та відновлення переселенців. На базі Вінницького міського центру соціальних служб спільно з Психологічною кризовою службою у Вінницькій області створили групу для надання психологічної допомоги. Психологи Центру та психологи-волонтери відвідують заклади, де перебувають люди, які покинули місця проведення бойових дій та надають їм кваліфіковану екстрену психологічну допомогу – проводять роботу не лише з дорослими, а й з дітьми, – зазначає Валентина Войткова.

У 2023 році 1607 осіб отримали психологічну допомогу від психологів Центру та психологів-волонтерів.

Працевлаштування і релокація бізнесу

Вінницька міська територіальна громада допомагає у підборі місць для виробничих потужностей, перевезенні та розселенні персоналу, пошуку нових працівників.

Загалом станом на початок грудня зареєстровано 355 релокованих підприємств. Вони охоплюють різні сфери економічної діяльності: логістика, промисловість та виробництво, інформаційні технології, сфера послуг, торгівля тощо. З початку повномасштабного вторгнення на базі релокованого бізнесу створено 1739 робочих місць.

З 24 лютого 2022 року по 31 січня 2024 року працевлаштовано 497 осіб з числа внутрішньо переміщених осіб, у 2023 році – 161 особу.

Волонтерські центри

Також Валентина Войткова нагадала, що у Вінницькій міській територіальній громаді працюють декілька гуманітарних (волонтерських) центрів, які підтримують внутрішньо переміщених осіб, серед яких:

  • гуманітарно-інформаційний хаб «Я – Маріуполь» за адресою: Вінниця, вул. Соборна, 50.
  • координаційний центр підтримки жителів окупованої Херсонщини «Херсон – це Україна» за адресою: Вінниця, проспект Космонавтів, 30, каб.403 (четвертий поверх)
  • хаб для надання допомоги внутрішньо переміщеним особам з Луганської області – «Луганщина моя»: Вінниця, вул. Максимовича, 43Б.
  • консультативно-координаційний центр підтримки населення «Бахмутський район єднає», Прозорий офіс на проспекті Космонавтів, 30, каб.412 (четвертий поверх).

Освіта та оздоровлення дітей з-поміж ВПО

Про перспективні плани щодо оздоровлення внутрішньо переміщених дітей, які відвідують заклади дошкільної, загальної, середньої і позашкільної освіти ВМТГ розповіла директорка департаменту освіти ВМР Оксана Яценко.

Влітку 2023 року за кошти бюджету громади для дітей із сімей ВПО організували літній відпочинок. У 28 таборах з денним перебуванням дітей на базі закладів загальної середньої освіти, відпочили 282 дитини ВПО.

Першочергове право відвідувати пришкільні табори мають діти пільгових категорій. Перелік визначений Законом України про оздоровлення та відпочинок дітей. Це ті діти, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Серед них – і діти з числа внутрішньо переміщених осіб, – зазначає Оксана Яценко.

Наразі у заклади дошкільної освіти ВМТГ зараховано 556 дітей з числа внутрішньо переміщених осіб. У закладах загальної середньої освіти ВМТГ навчаються 2066 учнів з числа внутрішньо переміщених осіб. До закладів професійно-технічної освіти зараховано 143 учні з числа внутрішньо переміщених осіб. Для дітей із сімей ВПО за кошти місцевого бюджету організовано безкоштовне харчування у закладах загальної середньої та дошкільної освіти.

Також на засіданні було представлено драфт стратегічного плану Координаційної ради з питань ВПО за результатами напрацювань Стратегічної сесії за участю членів Координаційної ради. 

Про це розповіла регіональна координаторка програми «Єднання заради дії» благодійної організації «Благодійний фонд «Стабілізейшн Суппорт Сервісез» Елеонора Руденко.

Нагадаємо, роботодавцям Вінниччини нагадують про можливість отримання компенсації за працевлаштування переселенців. Відповідна програма підтримки полягає у щомісячному відшкодуванні витрат на оплату праці за кожного працевлаштованого переселенця. Загальна тривалість надання такої компенсації не може перевищувати двох місяців.

Embedded thumbnail for Наскільки ефективно внутрішньо переміщені особи інтегруються у Вінницьку громаду

Читайте також

Допомога вінничанам, захисникам і переселенцям: муніципальні програми підтримки у Вінниці
Допомога вінничанам, захисникам і переселенцям: муніципальні програми підтримки у Вінниці
Детальніше
На Вінниччині створять Консорціум задля економічної підтримки та відновлення країни
На Вінниччині створять Консорціум задля економічної підтримки та відновлення країни
Детальніше
На Вінниччині збудували модульні будиночки для переселенців з інвалідністю
На Вінниччині збудували модульні будиночки для переселенців з інвалідністю
Детальніше
У Вороновицькій громаді переселенка з Криму відкрила пекарню
У Вороновицькій громаді переселенка з Криму відкрила пекарню
Детальніше
У Вінниці відбулася чергова мирна акція «Не мовчи! Полон вбиває!»
У Вінниці відбулася чергова мирна акція «Не мовчи! Полон вбиває!»
Детальніше
Роботодавці підрахували скільки вінничан виїхали до Польщі у зв'язку з війною
Роботодавці підрахували скільки вінничан виїхали до Польщі у зв'язку з війною
Детальніше