Над вінницькою Замковою горою замайорить 50-метровий прапор України

Над вінницькою Замковою горою замайорить 50-метровий прапор України

11:21 02.07.2021
124

До Дня Державного Прапора України, який відзначають 23 серпня, на одній із найвищих точок міста – Замковій горі - замайорить 50-метровий прапор України.

Про це в ефірі радіо "Місту над Бугом" днями розповів перший заступник директора департаменту архітектури та містобудування - головний архітектор міста Євгеній Совінський.

За його словами, місце визначили в результаті обговорень на Консультативній раді при управлінні архітектури Вінницької облдержадміністрації та Містобудівній раді Департаменту архітектури міськради. На думку учасників обговорення, це оптимальне місце, оскільки там проводились багаторічні розкопки, це туристичний магніт, а з елементів благоустрою наявна лише стежка.

Аналізували декілька місць по місту, де може бути встановлений такий об'єкт. І в результаті обрали гору як об'єкт, який найбільш відповідає статусності, - говорить Євгеній Совінський.

Об'єкт є пам’яткою Трипільської культури 3-4 тисячоліть до н.е., але там є інші культурні нашарування. Значна частина території вже досліджена археологами з Києва, а з місць, де проводились розкопки, весь рухомий матеріал вибрали та передали до фондів Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Про археологічну експедицію Інституту археології НАНУ, яка тривала там з 2005 по 2018 роки, нагадала завідувачка сектора археології Вінницького обласного краєзнавчого музею, кандидатка історичних наук Ольга Грабовська.

Прапор буде встановлений на місці, де вже були розкопки, всі перебудови, які пов'язані з укріпленням схилу, з облаштуванням благоустрою. Буде створена спеціальна експедиція для того, щоб там, де ще не було досліджено цією київською багаторічною експедицією, ми все знову ж таки розкопали, дослідили, зафіксували, передали в музей. Тобто наразі я б сказала, що вживаються всі заходи, щоб не було ніякого пошкодження цієї пам'ятки, щоб ця дуже важлива для розуміння історії міста інформація була зафіксована, збережена, а матеріали були передані до музею. І вже найближчим часом, я сподіваюсь, що все, що ми знайдемо, навіть в рамках спеціальної виставки буде продемонстровано вінничанам, - каже Ольга Грабовська.

Аби не допустити пошкоджень ділянок, де може зберегтись культурно-археологічний шар, цього року запланували археологічну експедицію "Науково-рятувальні розкопки", яку проводитиме Вінницький обласний краєзнавчий музей. 

Керівник "Центру історії Вінниці" Олександр Федоришен пояснив, що просторова концепція історико-туристичного комплексу "Замкова гора", створена ініціативною групою у 2018 році для цієї території, стала поштовхом для привернення уваги до урочища як важливого місця пам’яті та "точки тяжіння" для містян і гостей Вінниці. У 2020 році, коли фіксувалось некоректне поводження забудовника з частиною ділянки, візуальні матеріали концепції стали одним із "бар’єрів" та дали можливість запобігти реальній загрозі безповоротної зміни рельєфу локації.

На його думку, просторова концепція є одним із можливих варіантів майбутнього вигляду Замкової гори, хоча вона потребує коригування та доопрацювання, оскільки проєкт амбітний, довгостроковий у реалізації та дороговартісний. Ініціатива встановлення на Замковій горі Державного прапора може стати першим кроком у реалізації концепції, адже територія навколо флагштока може бути доповнена елементами цього проєкту.

Враховуючи, що у Вінниці є об'єкти-пам'ятки місцевого, національного значення, які потребуватимуть фінансової опіки зі сторони міста чи держави, мабуть, не було би дуже логічним вкладатися у величезний мультифункціональний туристичний комплекс на цій ділянці. Тим паче там є певні обмежувальні епізоди, пов'язані із територією як пам'яткою археології, яка була досліджена. І, як на мене, якщо така ідея зможе бути втілена в життя в реаліях 30-річчя відновлення незалежності, це дозволить сприймати цю об'єктність як таку своєрідну першу чергу, яка дозволить на перспективу розвивати цю територію як підсилене місце, пам'ятку, певний туристичний магніт. Якщо буде певна пропозиція благоустрою з ідеєю прапора, як на мене, вона не суперечить ідеї розвитку самої території, - каже Олександр Федоришен.

Монумент із флагштоком планують підсвітити, а також облаштувати навколо підходи та під’їзди. Відповідна проєктно-кошторисна документація вже проходить експертизу.

Додамо, що встановлення флагштоку на території Замкової гори погодили депутати міськради на сесії 10 червня. Як йдеться у проєкті рішення, з метою формування національної свідомості та патріотизму, почуття належності до рідної землі та виховання пошани до державної та місцевої символіки, визначили місця постійного вивішування Державного Прапора України на території Вінницької міської територіальної громади.
 
Нагадаємо, Для Вінниці створили Археологічний атлас.

Читайте також
Опитування вінничан: що б ви порадили собі, якби могли повернутися в минуле?
Детальніше
Чи з’явиться у Вінниці меморіал воїнів Галицької армії
Детальніше
У Вінниці відкрилась  виставка "Забуті жертви Другої світової війни"
Детальніше
У Стрижавці пройде фестиваль "Жива історія: Вервольф"
Детальніше
У Вінниці обрали переможця архітектурного конкурсу "Коцюбинський вдома"
Детальніше
Запрошуємо на міжнародний фестиваль "Жива історія: Вервольф 1943-1944"
Детальніше