Дбають про безпеку маленьких вінничан: у Вінницькому садочку №5 облаштовують укриття
Новий безпечний простір для розвитку малечі: у вінницькому садочку №5 облаштовують найпростіше укриття. У ньому малеча зможе не лише перебувати в безпеці під час повітряної тривоги, а й повноцінно навчатися, гратися, розвивати уяву та творчі здібності. Функціональні зони, продумана вентиляція, гідроізоляція та освітлення дозволять організувати освітній процес у комфортних умовах.
Як зазначає Вінницький міський голова Сергій Моргунов, таке приміщення є обов’язковою умовою для роботи закладів освіти у воєнний період. Саме тому, дитячий садочок «Казочка» тривалий час не функціонує у звичному форматі, вихователі працюють з дошкільнятами онлайн.
Вінницька міська рада направила кошти на те, щоб вихованці мали свій безпечний сучасний простір.
У 2023 році закінчилось будівництво шести протирадіаційних укриттів на території шкіл. Наразі всі школи Вінницької міської територіальної громади мають власні укриття або користуються розташованими поруч укриттями, – розповідає Вінницький міський голова Сергій Моргунов.
Під час відвідин ДНЗ №5 згадували його історію.
Колишній ДНЗ №78, що майже два десятиліття не функціонував, був відомчий і належав одному із державних заводів. Після закриття в 1995-му тут залишились лише запліснявілі стіни, затоплений підвал, а на даху проросли берези. Передача цього об'єкта з відомчої у комунальну власність була непростим, але принциповим кроком. Ініціативу в цьому процесі взяв на себе Володимир Гройсман, який на той час очолював місто. Саме завдяки його зусиллям вдалося не лише повернути це приміщення громаді, а й розпочати повну його реконструкцію наприкінці 2011 року.
Протягом дев’яти місяців будівельники буквально відроджували будівлю: фінансування відбувалось з державного та міського бюджетів. І 1 вересня 2012 року садочок знову відкрив двері для малечі — вже як ДНЗ №5.
На території закладу, куди навідався вінницький міський голова, кипить робота.

Колись підвальне приміщення, сьогодні вже повністю адаптоване під найпростіше укриття. Фахівці департаменту капітального будівництва все продумали до дрібниць: функціональні зони, вентиляція, освітлення, гідроізоляція, щоб діти перебували в комфортних умовах, навіть, під час повітряної тривоги.
Садочок №5 виявився складним об’єктом. Лише близько 8% підвальних приміщень були придатні до використання. Тому тут робили заглиблення на більш ніж 1,5 метра, влаштували гідроізоляцію, адже в цьому місці рівень ґрунтових вод високий. Але вже через місяць садочок запрацює, і понад сто маленьких вінничан повернуться в ці стіни, – каже Вінницький міський голова.
Також укриття зможе використовувати й садочок, розташований поруч, адже воно ближче, ніж тимчасове, яким вони користуються зараз.

Укриття дасть змогу продовжити освітній процес навіть під час повітряних тривог, зокрема для дітей з освітніми потребами.
Для оздоблення стін плануємо використати не лише естетичні, а й інформативні, навчальні матеріали: фігури, цифри, зображення в кольорах, комфортних для дитячого сприйняття: щоб дитина почувалась психологічно врівноваженою. Осередки в сховищі вирішили спланувати так, щоб передбачити місце для гри, відпочинку, занять. Щоб діти могли самостійно чи групами займатись певними видами діяльності за інтересами, – каже завідувачка садочка Олена Онищук.
Загалом в нашій громаді, починаючи з 2022 року, облаштовано укриття в усіх закладах освіти, де це було можливо. З нуля збудували 6 протирадіаційних укриттів у школах міста. Ще три будують в садочках №20, 36. Загалом в нашій громаді, починаючи з 2022 року, ми облаштували укриття в усіх закладах освіти, де це було можливо.
У 2025 році, відповідно до прийнятого бюджету і визначених пріоритетів, безпека та оборона, стійкість, турбота – планується завершення будівництва ще двох протирадіаційних укриттів. Це садочки, на території яких, згідно з ДБН, було можливо збудувати такі об’єкти, – додає Сергій Моргунов.
Яскравим прикладом, за словами вінницького міського голови, є садочок №60. На його території вже працює протирадіаційне укриття, де діти перебувають у безпеці під час сигналу повітряна тривога.
Завдяки сучасним укриттям, діти знову зможуть повернутись до повноцінного дитинства – навчатися, гратись, розважатись, спілкуватися з однолітками й розвиватися, навіть, у складні воєнні часи. Для міста це не просто будівництво, а інвестиція у безпечне майбутнє маленьких вінничан.
Нагадаємо, безпечна та якісна освіта: протирадіаційні укриття, очне навчання, подолання освітніх втрат і розривів, підтримка ЗСУ. Завершується ще один навчальний рік воєнного часу. Яким він був для освітян: вихователів, вчителів, учнів та їхніх батьків?