Від "Щедрика" до гімну ЄС: якими мелодіями звучить Вежа Артинова у Вінниці
Годинник головного символу Вінниці - Вежі Артинова - не лише "відбиває" точний час, а й щодня звучить різними мелодіями. Періодично їх змінюють: до різдвяних свят чи з нагоди важливих подій. Але так було не завжди.
Офіційний туристичний сайт Вінниці вирішив пригадати історію мелодій, які лунали на Вежі Артинова у різний час: від "Щедрика" Миколи Леонтовича до гімну Європейського Союзу.
Перші мелодії
Мало хто згадає, але перші мелодії на Вежі Артинова зазвучали ще у 2015 році. В репертуарі тоді був Гімн України, а також різні українські пісні:
- "Два кольори",
- "Рушник",
- "Час рікою пливе",
- "Реве та стогне Дніпр широкий"...
Їх вмикали з колонок щогодини (з 8:00 до 22:00), а після кожної мелодії годинник давав довгий бій. Згодом від ідеї такого музичного супроводу відмовилися, і залишили лише Гімн. Відтоді він лунає щодня о 9:00.
"Щедрик, щедрик, щедрівочка…"
До оновлення музичного супроводу годинника повернулись у 2016-му. Саме тоді виповнилося 100 років найпопулярнішій українській мелодії у світі "Щедрик", створеній видатним уродженцем Поділля Миколою Леонтовичем.
Над обробкою цієї давньої народної пісні композитор працював понад 10 років. Але зрештою він обрав лише одну версію, яка вперше прозвучала у виконанні хору Київського університету під керівництвом Олександра Кошиця у 1916-му році. Успіх був неймовірним і згодом, після турне Української республіканської капели по Європі та Америці, приніс "Щедрику" світову славу. Великий внесок у популярність цього твору зробив Пітер Вільговський, який у 1936 році створив англомовну версію "Carol of the bells". Відтоді на Різдвяні свята мелодія звучить ледь не в усьому світі, а інтерпретації "Щедрика" можна почути у низці кінохітів.
Тож не дивно, що 1 грудня 2016 року з Вежі Артинова, в самому серці Вінниці залунала саме ця мелодія. Почути "Щедрик" можна було протягом усього року тричі на день: коли годинник на вежі відбивав 12:00, 15:00 та 18:00 годину.
Велике музичне оновлення
У вересні 2021 року, з нагоди Дня міста, на Вежі Артинова відбулося музичне оновлення, і вона зазвучала одразу п’ятьма мелодіями. До Гімну України о 9:00 і "Щедрика" (вже у більш поліфонічній версії) додали марш "Стяг", "Подоляночку" та "Оду до радості". Всі мелодії звучать без слів, так, ніби їх відбивають дзвони. З обробкою цих мелодій допомогли хормейстер Назарій Давидовський і музикант Микола Андрущенко.
Марш "Стяг" - це популярна композиція доби Української революції 1917-1921 років. Музика була народною, а слова до неї написав письменник Борис Грінченко. Вже в наш час лідер гурту "Хорея козацька" Тарас Компаніченко реконструював марш. У Музеї Вінниці кажуть, що мелодію для вінницької Вежі створили саме на основі цього аранжування.
"Подоляночка" є весняною обрядовою піснею-грою. Узявшись за руки, діти водять хоровод і співають, а "подоляночка" стоїть всередині кола і жестами показує, про що співається. В кінці пісні вона обирає когось з кола замість себе, і гра починається спочатку. У багатьох українців з різних регіонів ця веснянка асоціюється з Поділлям завдяки назві.
"Ода до радості" з 1985 року є офіційним гімном Європейського Союзу. Це завершальна частина Дев’ятої симфонії Бетховена, в основу якої композитор поклав вірш Фрідріха Шиллера "Ода до радості". Однак гімн ЄС складається тільки з мелодії, і символізує не лише ЄС, а й Європу у ширшому сенсі – з ідеалами свободи, миру та солідарності.
Тоді ж, у вересні 2021 року, на Вежі Артинова встановили нові чотири колонки і підсилювач, щоб відвідувачі Європейської площі могли насолоджуватися гарним звучанням. З того часу мелодії на Вежі традиційно лунають о:
- 9:00,
- 12:00,
- 15:00,
- 18:00,
- 21:00.
Друге музичне оновлення
У квітні 2022 року, після повномасштабного вторгнення рф на територію України, відбулося ще одне оновлення мелодій на вінницькій вежі. Гімн України, марш "Стяг" і "Щедрик" залишили, "Подоляночку", яка лунала щодня о 15:00, замінили на "Ой у лузі червона калина", що стала символом українського спротиву, а о 21:00 замість "Оди до радості" звучить "Молитва за Україну" ("Боже Великий, Єдиний…") - духовний гімн України, створений у 1885 році композитором Миколою Лисенком і письменником Олександром Кониським.
Окремо хочеться зупинитися на "Ой у лузі червона калина", бо з минулого року вона є однією з найвідоміших українських пісень у світі. Коли фронтмен гурту Бумбокс Андрій Хливнюк заспівав її на Софійській площі у Києві, відео стало вірусним, і її переспівали десятки українських та закордонних виконавців, а британський рок-гурт Pink Floyd випустив кліп "Hey Hey Rise Up", присвячений Україні.
Сама ж пісня, перший варіант якої створили Степан Чарнецький і Михайло Коссак у 1914 році, була неофіційним гімном легіону Українських січових стрільців. У Музеї Вінниці кажуть, що понад сто років тому "Ой у лузі червона калина" цілком могла звучати у Вінниці, адже в другій половині 1919 року січові стрільці перебували у нашому місті. Тепер мелодії щодня звучать з Вежі Артинова.
Зміна мелодій до особливих подій
Вже два роки поспіль упродовж періоду різдвяних свят Вежа Артинова тимчасово змінює звучання. Одні святкові мелодії ми знаємо ще з дитинства, інші відомі в усьому світі. Взимку 2021-2022 лунали дві найвідоміші та найпопулярніші українські колядки: "Добрий вечір тобі, пане господарю" і "Нова радість стала", також найпопулярніша у світі американська різдвяна мелодія "Jingle Bells" (з англ. "Дзвін дзвіночків"), а ще "Тиха ніч" (з нім. "Stille Nacht") - давня європейська різдвяна пісня, яка належить до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. І звісно ж, наш "Щедрик".
Протягом зимових свят 2022-2023 з Вежі Артинова лунали ті ж різдвяні хіти, за винятком "Нова радість стала" (о 9:00 традиційно звучав Гімн України).
Можливе членство в ЄС
Ще один випадок заміни мелодії стався у червні 2022 року, коли Україна отримала статус кандидата на членство в Європейському Союзі. Ця історична подія сталася 23 червня. Вже наступного дня на Вежі Артинова замайорів прапор Європи, а протягом тижня о 12:00 годині лунала "Ода до радості" - гімн Європейського Союзу.
Маловідомий факт про Вежу
Окрім мелодій, щогодини протягом дня годинник на Вежі "відбиває" точний час. Один удар о 13:00, два о 14:00 і так далі. З квітня 2022 року перед цими ударами звучить ще коротенька мелодія - оброблена і трохи переосмислена частина музичних заставок вінницького радіо, які використовувалися в ефірі наприкінці 1990-х.
Зараз це можливо завдяки сучасній апаратурі з колонками і підсилювачем. А з 1985-го і аж до 2000-х років бій на вежі, такий схожий на церковний дзвін, створювався завдяки… залізничному амортизатору.
Після реконструкції Вежі Артинова в 1980-х, звуки дзвонів імітували за допомогою пристрою, створеного з амортизатора від залізничного вагону та металевого молоточка, - розповіли в Музеї Вінниці. - Ідея полягала в тому, що в рази підсилений звук від легенького удару молоточком по амортизатору був дуже схожим на звуки справжнього годинникового дзвону. Таким чином Вежа Артинова отримала своє звучання. Коли систему налагодили і все запрацювало, годинник "бамкав" лише вдень. Вночі удари “дзвону” вимикали, щоб не заважати мешканцям прилеглих до сучасної Європейської площі житлових будинків. З часом від "дзвону" відмовилися взагалі. А зараз цей пристрій зберігається у фондах Музею Вінниці.
Детальніше про Вежу Артинова, яку спорудили протягом березня-листопада 1911 року, - за посиланням.
Нагадаємо, 23 червня ввечері Україна офіційно отримала статус кандидата на вступ до Європейського Союзу. Поза сумнівом, це історична подія на довгому шляху повернення у європейську родину. З цієї нагоди на Вежі Артинова у Вінниці підняли прапор ЄС.