У вінницькому ліцеї вчать створювати українські прикраси - силянки та ґердани
Вінницький ліцей №18 започаткував проєкт «Душа України в прикрасах: від коренів до сучасності», у межах якого створено спеціальний клас рукоділля для навчання учнів традиційному українському бісероплетінню.
Прикраси з бісеру у давнину українки одягали на шию під час свят, на ярмарки, весілля та хрестини, а наречені обов’язково мали прикрасу з бісеру як частину весільного строю. Прикраси передавалися у спадок, як родинні реліквії. Сьогодні ґердани і силянки – плетуть хлопці та дівчата, які навчаються у вінницькому ліцеї №18. Для відновлення стародавнього мистецтва вже мають спеціальне обладнання – ткацькі верстати для бісеру. Закупити їх допомогла перемога у грантовій програмі від Фонду Громади «Подільська Громада».
Це дуже важливий проєкт, адже історія України сакральна і має дуже глибоке коріння, але багато років поспіль у нас намагались забрати нашу історію, щоб українці забули свою мову, культуру, й навіть ті самі прикраси: їх довго не носили і зараз вони повертаються. Наше молоде покоління має про це знати і знати історію й культуру України, – зазначає директорка департаменту освіти ВМР Оксана Яценко.
Ініціатива ліцею перемогла у конкурсі «Українські традиції й ремесла», що втілюється в межах Корпоративного фонду «Україночка», що діє на базі Фонду громади «Подільська громада» за підтримки ТМ «Україночка».
У межах проєкту навчальний заклад отримав спеціальні станки для плетіння виробів з бісеру, набір бісеру різних кольорів та якісні нитки.
На цих верстатах можна створювати:
- чокери,
- браслети,
- пояси,
- ґердани,
- силянки,
- сережки.
Станки виготовляли на замовлення.
Бісерні верстати, які ми отримали завдяки участі у проєкті, виконані майстрами дуже якісно. Серед переваг – тут є шліфовка. Також гарно фіксується нитка, відповідно, майстрині можуть легко на ньому вив’язувати вироби, – розповідає вчителька технологій ліцею №18 Олена Чорна.
Завдяки підтримці вінницького бізнесу три заклади освіти Вінницької громади виграли можливість втілити цікаві проєкти: 26 ліцей розписуватиме гільзи, а у 33 садочку з’явиться міні гончарна майстерня.
Ми шукаємо різні напрями співпраці з бізнесом. Запропонували цікаві ідеї для розвитку нашої громади, різні стипендіальні програми, конкурси грантів, різноманітні проєкти, – говорить голова правління Фонду Громади «Подільська громада» Олена Данілова.
Ці ініціативи – це приклад того, як школа, громада та бізнес можуть об’єднуватися задля збереження і популяризації української культури. Від ґерданів до гончарства – діти не просто знайомляться з минулим, а стають його носіями та творцями нового, сучасного обличчя нашої нації.
Нагадаємо, у Вінниці вручили сертифікати переможцям конкурсу проєктів «Українські традиції й ремесла». Під час зустрічі команди ділилися планами на втілення ідей, які реалізовуватимуть у громаді.