У Вінниці відкрили виставку раритетної зброї та військового спорядження

У Вінниці відкрили виставку раритетної зброї та військового спорядження

11:47 16.07.2021
31

У Великому та Малому виставкових залах Вінницького обласного краєзнавчого музею 15 липня розпочала роботу виставка, що репрезентує раритетну зброю та військове спорядження з фондових зібрань Національного музею історії України (288 предметів) та Вінницького обласного краєзнавчого музею. Це стало можливим завдяки реалізації проєкту міжмузейного обміну, започаткованого торік.

Впродовж тисячоліть зброя вирішувала хід історії, саме у ній втілювались передові технології, вміння та знання людства. З найдавніших часів зброя стала засобом обстоювання честі та оборони рідної землі.

Предмети озброєння від кам’яної доби до середньовіччя представлено в археологічній частині експозиції. З-поміж найдавніших експонатів: гостроконечники та вістря доби середнього палеоліту (100 — 40-30 тис. років тому); перші кам’яні сокири, що з’являються в неоліті (VII-V тис. до н. е.). Експонується чимало видів зброї, які виникли ще за кам’яної доби, зокрема, списи, ножі, сокири та луки зі стрілами.

На виставці можна побачити енеолітичні кам’яні сокири та булави, а також зброю доби бронзи: ножі, сокири, вістря списів та сокири-кельти (V—II тис. до н. е.). Доповнюють експозицію унікальні предмети з колекції ВОКМ — знахідки з курганного могильника XV- X ст. до н. е. із с. Гордіївка, що на Вінниччині — бронзові ножі й загадкові шпильки-стилети.

Скіфське озброєння репрезентують короткі залізні мечі-акінаки, вістря стріл та списів, деталі обладунків, кінська збруя та похідне спорядження VII-IV ст. до н. е. Військову культуру сарматів ілюструють матеріали з всесвітньо відомого комплексу поховання сарматського вождя I ст. н.е., яке було виявлене біля с. Пороги, колишнього Ямпільського району Вінницької області.

Новий етап в історії військового мистецтва розпочинається в IX ст. після утворення Давньоруської держави. На виставці експонуються численні зразки озброєння як давньоруських воїнів, так і представників кочівницького світу.

Озброєння XIV-XVI ст. складалось з тих самих видів, що й за попередніх епох. Виставка демонструє залізні мечі — одноручні, півтораручні, палаші та наконечники списів, піки.

Особливу увагу привертають захисні обладунки гусара Речі Посполитої та італійського кірасира XVII ст.Представлено різні типи іранських, турецьких, польських та угорських шабель, що були на озброєнні в українському козацькому війську впродовж XVI-XVIII ст.

Вогнепальну зброю репрезентовано різноманітними зразками рушниць, пістолетів з ударно-кремінними, колісцевими та капсульними замками, виготовленими майстрами Західної Європи, Близького Сходу, Кавказу та Японії XVII-XIX ст.

Окремо представлено колекцію холодної зброї, переданої до фондової збірки ВОКМ у 2014 р. управлінням СБУ у Вінницькій області: англійський палаш початку XIX ст. кінного полку лейбгвардії, японські мечі, африканська церемоніальна зброя ХІХ-XX ст. тощо.

Цей знаковий для Вінниччини виставковий проєкт організатори присвятили тридцятій річниці Незалежності України. Його вдалося реалізувати за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України, Вінницької обласної державної адміністрації та Департаменту гуманітарної політики облдержадміністрації.

Відвідати виставку зброї всі охочі зможуть до 5 грудня.

Нагадаємо, У Вінниці відкрили виставку авторського арт-текстилю.

Читайте також
У Вінниці відкрили виставку авторського арт-текстилю
Детальніше
На Вінниччині сапери знищили два боєприпаси
Детальніше
В Жмеринському районі чоловік незаконно зберігав обріз рушниці
Детальніше
Вінничан запрошують на виставку фотографій "Короткометражні історії"
Детальніше
У Вінниці силовики перекрили канал збуту криміналітету вогнепальної зброї 
Детальніше
Унікальну колекцію ляльок в образах відомих українок представили в Вінниці
Детальніше