У Вінниці презентували виставку про український визвольний рух

У Вінниці презентували виставку про український визвольний рух

17:20 06.05.2021
13

У рамках проєкту міжмузейного обміну в 13–15 експозиційних залах Вінницького обласного краєзнавчого музею 6 травня презентовано історичну експозицію “Український визвольний рух 40–50-х років ХХ ст.: Волинь–Поділля”, матеріали якої розповідають про героїчну сторінку національно-визвольної боротьби Українського народу: антинацистський та антирадянський спротив ОУН та УПА на теренах Волині й Поділля у 40–50-х років минулого століття.

Ця виставка – є спільним проєктом Вінницького обласного краєзнавчого музею та Волинського краєзнавчого музею як один із етапів міжмузейного обміну.

Тема досить хвилююча - Український Визвольний рух, Українська повстанська армія. На виставці представлені експонати, які ми відбирали, починаючи з 90-х років. Завдячуючи Михайлу Климчуку та його друзям і соратникам ми маємо досить пристойну колекцію про визвольний рух на Поділлі у роки Другої світової війни. Гарні матеріали передав для музею Любомир Грабець - син Омеляна Грабця, командувача групи УПА “Південь", – зазначила директорка Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька.

У 2020 році працівники Вінницького обласного краєзнавчого музею надали для експозиції власну колекцію археологічного золота.

Цьогоріч Національний музей історії України надає нам виставку зброї. Сподіваюсь, що ми подолаємо усі перешкоди і в червні, напередодні Дня Конституції, відкриємо цю виставку в нашому обласному краєзнавчому музеї, - каже Катерина Висоцька.

В основі виставки, яка розпочала роботу сьогодні, матеріали, надані на тимчасове експонування Волинським краєзнавчим музеєм: агітаційні листівки, світлини членів ОУН, вояків УПА, художні роботи та багато іншого (всього 159 предметів).

Окремий розділ виставки становить графіка (34 роботи) відомого українського художника, автора візуального образу Української Повстанської Армії Ніла Хасевича (1905–1952).

У Вінниці презентували виставку про український визвольний рух

Ніл Хасевич перебував у лавах УПА з 1943 р. Відомий під псевдо “Зот”, “Рибак”, “Старий”. Керував друкарнею повстанців, працював як редактор та ілюстратор журналів “До зброї”, “Український перець”, “Хрін”. У бункерах, землянках і криївках, за допомогою примітивної друкарської техніки і в умовах нестачі матеріалів створив понад 150 композицій та 50 графічних робіт.

Праця художника і його жертовність були неодноразово відзначені керівництвом українського визвольного руху. Нагороджений Бронзовим Хрестом Заслуги, Срібним Хрестом Заслуги, Золотим Хрестом Заслуги (посмертно), медаллю “За боротьбу в особливо важких умовах”. Загинув на 47-у році життя у нерівному бою з радянським МГБ у с. Сухівці Рівненської області.

У Вінниці презентували виставку про український визвольний рух

З-поміж робіт Хасевича, представлених в експозиції: “Автопортрет”, дереворит “До зброї”, листівки “Слава Україні! – Героям слава!”, “Здобудеш Українську державу або згинеш в боротьбі за неї”, бофони, які чітко передають ідейний зміст визвольної боротьби. Ліричні образ воїнів УПА постають у рисунках та дереворитах, створених у хвилини затишшя між боями.

Національно-визвольний рух на теренах нашого краю демонструють матеріали про осередки “Просвіти”, ОУН(м) та ОУН(б), що діяли на Вінниччині в роки Другої світової війни, похід на Поділля влітку 1943 року, першого збройного відділу “УПА–Південь” під проводом Омеляна Грабця “Батька”, який разом з побратимами героїчно загинув 10 червня 1944 року поблизу с. Микулинці Вінницької області.

Експозицію доповнено тематичними картинами члена ОУН з 1941 року, зв’язкового групи “УПА–Південь” вінничанина Михайла Климчука та світлинами родини Омеляна Грабця з колекції Вінницького обласного краєзнавчого музею, справами репресованих вінничан – членів ОУН–УПА, наданими Державним архівом Вінницької області, реконструкціями одностроїв, наданими громадською організацією “Жива історія”.

Виставка працюватиме до 24 жовтня. Усі охочі зможуть відвідати цю унікальну експозицію з дотриманням карантинних вимог.

Нагадаємо, у Вінниці відкрили виставку картин офіцерки Збройних Сил.

Читайте також
У Вінниці на базі ВНТУ відкрилась виставка новітніх технологій для освітнього процесу
Детальніше
Вінниччина презентувала свій агропромисловий потенціал у Ташкенті
Детальніше
Вінниччина презентувала сільськогосподарську техніку на “АГРО-2021”
Детальніше
Вінничани можуть побачити, як виглядають "Галактики особливих дітей"
Детальніше
У Вінниці Музей Повітряних сил запрошує на день відчинених дверей
Детальніше
У Вінниці Національний музей-садиба Пирогова "обновив цінник"
Детальніше