Науковці розробляють археологічний атлас Вінницької ОТГ

Науковці розробляють археологічний атлас Вінницької ОТГ

12:02 08.09.2020
28

У ньому йтиметься про історію досліджень, датування та археологічні знахідки. Майже 200 тис гривень на розробку запланували у міському бюджеті.

Науковці розробляють археологічний атлас Вінницької ОТГ

Важливе не лише сьогодення, але й минуле. У Вінниці триває робота над створенням Археологічного атласу. Він міститиме інформацію про історію досліджень, датування та локалізацію пам’яток археології на території об’єднаної Вінницької громади.

головний архітектор міста Євген Совінський

Археологічний атлас – це, перш за все, стратегічний документ. В ньому буде забрана вся наявна інформація від археологів, від істориків, від архітекторів. І буде презентована в кінці цього року, — сказав головний архітектор міста Євген Совінський.

Археологічний атлас – це два томи науково підтверджених фактів і експертних оцінок.

Сьогодні у нас підготовлено перший том, в який входить попередня частина досліджень: аналіз юридичних моментів, збір всіх досліджень, які були проведені археологами протягом багатьох років періоду незалежності і до незалежності. Ці всі матеріали зараз зведені в перший том. В другий том входитимуть натурні дослідження і на їхній підставі подальша програма археологічних розкопок, — зазначив головний архітектор міста Євген Совінський.

П’ятничанський ліс вже сьогодні приваблює дослідників. Тут знайшли 3 раніше не відомі археологам об’єкти – курганний могильник, пізньосередньовічне поселення та стоянку періоду палеоліту.

курган на П'ятничанах

Тут знайшли 3 раніше не відомі археологам об’єкти – курганний могильник, пізньосередньовічне поселення та стоянку періоду палеоліту.

Тут знайшли 3 раніше не відомі археологам об’єкти – курганний могильник, пізньосередньовічне поселення та стоянку періоду палеоліту.

 

керівник археологічної експедиції Ольга Грабовська

Взагалі Пятничанський ліс виявився просто шаленим в плані археологічної спадщини. Є, навіть, у нас думки ініціювати там щось подібне до археологічного парку. Тому що там є і те, що можна подивитися на поверхні. Це, зокрема, городище, великий курганний могильник, де виявлено 227 курганних насипів, — розповіла керівник археологічної експедиції Ольга Грабовська.

Археологи наштовхнулися на цікаві знахідки і на схилі в районі третьої школи, знайшли кістки коня, які датують 19-м століттям.

кістки коня датують 19-тим століттям

Перше на що ми наштовхнулися, це елементи благоустрою кінця 19 століття. Скоріш за все, це обкладені цеглою 19 століття доріжка, можливо повязана з маєтностями кумбарів, але це так, гіпотетично. Нижче пішов культурний шар, поступово, кераміка 19 століття і ось далі ми наштовхнулися на кістяк коня, — розповіла керівник археологічної експедиції Ольга Грабовська.

археологи Вінниця

Аби не пропустити жодного з артефактів, які приховує земля, археологам доводиться добряче попрацювати. В тому числі і фізично. Але справі вони віддані. І не покладаючи рук вже обстежили перспективні місцини вздовж берегів Південного Бугу, Віннички, Вишеньки, Тяжилівки та їхніх притоків.

Нашою задачею було виявити, особливо по околицях міста, де ніколи не проходили жодні археологічні дослідження, ті об’єкти, які там існують. Тому на цей рік ми провели суцільні обстеження на поверхні по усіх річках, притоках, струмочках де, як правило, селилися люди. І на них ми вже провели шурфування, — розповіла керівник археологічної експедиції Ольга Грабовська.

Вінничанку Ольгу Бабошину презентація археологічного атласу Вінниці  неабияк зацікавила

Презентацію археологічного атласу його розробники провели просто неба на місці розкопок. Вінничанку Ольгу Бабошину це неабияк зацікавило.

Історія, минуле –для мене це дуже цікаво, а особливо в тому місті де я живу. Що тут було, як тут проходило життя, де ця місцина, що на цій місцині було? Це мені дуже цікаво. Тому я поцікавилася і дуже вдячна, що так цікаво розповіли ці люди, які цим займалися, — зазначила вінничанка Ольга Бабошина.

Офіційно презентувати атлас планують вже в листопаді-грудні. А до того працюватимуть над програмою археологічних досліджень міста.

розкопки археологи Вінниця
 

Читайте також
Місто
6
Під час реконструкції садиби Коцюбинського виявили неочікувану знахідку
У Вінниці триває наймасштабніший культурний проєкт – реконструкція пам…
садибакоцюбинського
реставрація
пам'ятник
історія
культура
Детальніше
Embedded thumbnail for Таємниці садиби Коцюбинського. Як триває реставрація музею?
Місто
6
Таємниці садиби Коцюбинського. Як триває реставрація музею?
Наймасштабніший культурний проект втілюють у Вінниці. Садибі видатного…
садибакоцюбинського
історія
реставрація
Детальніше
Місто
90
Археологічні розкопки. У Вінниці виявили найбільше кладовище вояків Галицької армії
Про те, що на цій території може бути військовий цвинтар доби…
Вінниця
археологічнірозкопки
захоронення
археологи
центрісторіївінниці
історія
Детальніше
Embedded thumbnail for Наймасштабніший культурний проект втілять у Вінниці
Культура
11
Наймасштабніший культурний проект втілять у Вінниці
Садиба видатного вінничанина Михайла Коцюбинського отримає нове життя…
садибакоцюбинського
пам’ятка
історія
культура
Детальніше