5 речей на полі бою, які можуть врятувати життя

5 речей на полі бою, які можуть врятувати життя

14:48 28.12.2023

На полі бою треба мати під рукою предмети першої допомоги, які можуть врятувати життя. Всі чули про таку річ, як турнікет, але лишають поза увагою інші важливі предмети та навички. У цій статті пропонуємо дослідити моменти, на яких потрібно акцентувати увагу, опинившись у зоні бойових дій та інших екстремальних ситуаціях.

Медична снаряга та перев'язування

Наявність правильно підібраного спорядження є надзвичайно важливою для порятунку життя:

  • Якісний турнікет тактичний, що добре підходить для зупинки кровотечі. В Україні наразі популярні вироби брендів CAT, СІЧ та Дніпро (https://tqdnipro.com/).
  • Кровоспинні джгути також використовуються в подібних випадках, але вони менш ефективні, ніж турнікети. Підійдуть для поранень, які розташовані у важкодоступних місцях.
  • Шини застосовують для іммобілізації зламаних кісток. Допомагають запобігти подальшому пошкодженню кісток і тканин.
  • Перев'язувальні матеріали, необхідні для покриття ран і запобігання їх інфікування. Бувають різних типів, включаючи бинти, марлю та пластир.
  • Антисептики потрібні для дезінфекції ран та запобігання їх інфікуванню (спирт, йод та хлоргексидин).

Всі ці речі можуть бути вирішальними у питанні порятунку життя пораненого, запобігаючи втраті крові та зараженню.

jt6woChCG9JOfOdWZlqVbk8fdl3s-cFmgRk0-0wdgKdjtwLwRP3f3ldziI8ljeqOdNxnwK8pxoD8y2mNjiqsVYsT3FoUWSqImG791e-pVr8thV72FYTJn-quBrwH8vGkREerFxoLT6tEnZax5Vt7WD8

Джгут для зупинки кровотеч

Джгут-турнікет слід використовувати у випадках, коли кровотечу неможливо зупинити стандартними методами:

  • Його застосування полягає в тому, щоб створити тиск навколо кінцівки. Це допомагає зупинити потік крові та запобігає подальшим втратам.
  • Джгут повинен бути досить туго затягнутий, щоб зупинити кровотечу, але не настільки сильно, щоб спричинити пошкодження шкіри. Необхідно фіксувати його, щоб запобігти розв'язуванню. Використання застібок, стрічок або спеціальних механізмів фіксації буде корисним.

Мати в медичному спорядженні джгут медичний — це базова потреба, а от найголовніше — це знання правильного його застосування. Важливо пам'ятати про час накладання та звернутися за медичною допомогою якнайшвидше.

Еластичні джгути — найпоширеніший вид, виготовлений із гумових або еластичних матеріалів, що дозволяє легко розтягувати та фіксувати виріб. Підходить для різних розмірів кінцівок та забезпечує рівномірний тиск.

Розглядаючи різні види джгутів, треба аналізувати ситуацію, вид травми та доступних ресурсів. Відмінним рішенням також будуть турнікети, що являють собою смугу із міцного матеріалу з механізмом затягування. Турнікети забезпечують точний та стійкий тиск на судини, ефективно зупиняючи кровотечу.

zAl8Wg_bw2EqTxJ7GyPt0oj87EDkiuCwYCYXsC8oPNKyWqjylVhuyY7a3jKBaMokIa7cnkokbgaGr-6qjXCtdJ0tdMklWU7iYhv9kiwbtxdCfHPQXHTrV7KE_FYnWMiUGdHxIxXuW9AVBpvcPQB3PAA

Медична тактична комунікація

Медична тактична комунікація — це процес передачі між медичним персоналом та учасниками бойових дій.

Цілями комунікації є:

  • Забезпечення своєчасного та ефективного надання допомоги постраждалим.
  • Забезпечення безпеки медичного персоналу та інших учасників бойових дій.
  • Скорочення часу евакуації постраждалих.

Медичні працівники повинні мати навички всіх видів комунікації, лаконічно передаючи чітку та зрозумілу інформацію.

Індивідуальний захист

Ефективний захист не лише запобігає травмам, але й збільшує шанси на виживання. Що має бути:

  • Бронежилети, виконані зі спеціалізованих матеріалів, надають захист від вогнепальних куль.
  • Шоломи — елемент захисту голови від ударів та уламків. Вони також є місцем для кріплення приладів нічного бачення та комунікаційного обладнання.
  • Захисні окуляри запобігають попаданню дрібних осколків та частинок в очі, зберігаючи поле зору та боєздатність.
  • В умовах, де є загроза хімічної зброї, необхідними є також маски та протигази.
  • Спеціальні рукавички забезпечують захист кінцівок від порізів, забитих місць та інших пошкоджень.
  • Взуття, відповідне бойовим завданням, дає стійкість та комфорт, зменшуючи ризик травм та підвищуючи ефективність пересування.

Камуфляжні костюми та засоби маскування допомагають пройти повз ворога, забезпечуючи додатковий рівень безпеки.

e77nH9n7NlDPPk0qb_YlSSTk42c0B6ycv1eIReKA3smiscQkQJ2gs9zxalllTtxNB0EbNEiaWs72XSrk5btZ0PWeI6_LtxRobw7jMAEUgRHZl1DD3sm-6oGIB1rQ2-x5YovhImM-BsU_12i5kYrdmkI

Застосування у цивільній сфері

Знання щодо надання першої допомоги та користування тактичним спорядженням можуть знадобитись і в цивільному житті. Зокрема, для порятунку життя в екстремальних обставинах, таких як автомобільні аварії, стихійні лиха та масові заворушення. Чому це важливо: 

  • Опанування базових методів надання першої допомоги (правильне використання джгутів і турнікетів, антисептиків та засобів перев'язки) може врятувати життя у надзвичайній ситуації.
  • Технології, розроблені для військових операцій, такі як системи радіозв'язку та оповіщення, також можуть бути корисними у цивільному середовищі.
  • Розробка плану евакуації та знання місцевих захисних укриттів знадобляться у разі природних катастроф, терактів та інших аварій.
  • Захисне спорядження та засоби самозахисту, таких як ліхтарі, рукавички, маски тощо, у надзвичайних обставинах можуть стати життєво необхідними.

Застосування в цивільній сфері принципів і технологій, розроблених для польових умов, може забезпечити більш високий рівень безпеки та готовності суспільства до можливих загроз.

Список використаної літератури:

  1. TCCC Guidelines - Tactical Combat Casualty Care (TCCC) Guidelines
  2. Journal of Emergency Medicine
  3. American Red Cross First Aid/CPR/AED Manual - American Red Cross (2020).